Skip to main content

You may be using a Web browser that does not support standards for accessibility and user interaction. Find out why you should upgrade your browser for a better experience of this and other standards-based sites...


Dartmouth Home  Search  Index

 

Dartmouth Home  Search  Index

Dartmouth home page
Office of the Registrar
Registrar Home >  

Timetable of Class Meetings

Note on updates to the Timetable -- It is important to check the Timetable, rather than the ORC/Catalog to confirm the latest information about a course, including the meeting time, instructor, and distributive and/or world culture designation associated with a course.

 

The distributive column on the Timetable is important since it contains the most up-to-date information on the distributive and/or world culture designation for the course. In some cases, the instructor has submitted a request to the Committee on Instruction for a change or addition in the distributive or world culture designation for a course since the ORC/Catalog was published.

 

Click on the subject code link below to view department/program requirements from the ORC/Catalog for that subject.

 

To view textbook requirements information as entered by the department/program at the time of course election click on the icon in the Text column.

 

To view learning objectives information as entered by the department/program at the time of course election, click the icon under the Lrn Obj column.

 

To view a course description click on the Course Title.

 

Please check with the department/program for any updates.

Search results for

terms: 201901
subjects: none selected
distribs: all
periods: all
Term CRN Subj Num Sec Title Text Xlist Period Room Building Instructor WC Dist Lim Enrl Status Lrn Obj
201901 10452 AAAS 010 01 Intro African Amer Studies   2A 107 Dartmouth Hall Shalene Moodie CI SOC 25 5 IP  
201901 10199 AAAS 013 01 Black Amer Since Civil War HIST 017 01 2A First Cutter/Shabazz Derrick White W SOC 36 6 IP  
201901 11679 AAAS 014 01 PreColonial African History HIST 05.01 01 12 C214 Carson Jeremy Dell NW SOC 35 17 IP  
201901 10354 AAAS 019 01 Africa and the World HIST 05.08 01 11 104a Dartmouth Hall Clifford Campbell NW INT or SOC 30 16 IP  
201901 10792 AAAS 022 01 Rel & Civil Rights Movement REL 061 01 11 219 Wilson Hall Vaughn Booker CI SOC 30 14 IP
201901 10190 AAAS 023 01 Black Sporting Experience HIST 030 01 10A 104a Dartmouth Hall Derrick White CI SOC 24 13 IP  
201901 11868 AAAS 32.02 01 Black Queer Lit & Film WGSS 56.12 01 2A 107 Reed Hall Matthew Richardson CI ART 25 10 IP  
201901 10449 AAAS 062 01 Nat'lism & Revolution Carib HIST 92.02 01, LACS 054 01 2 277 Berry Library Clifford Campbell NW INT or SOC 30 15 IP  
201901 10546 AAAS 67.50 01 Black Consciousness &Femins GEOG 21.01 01 10A 371 Berry Library Abigail Neely CI SOC 16 3 IP  
201901 10426 AAAS 87.05 01 Politics of Africa GOVT 042 01 2 L02 Carson Jeremy Horowitz NW INT or SOC 30 26 IP
201901 10211 AAAS 089 01 Readngs in Af/Af-Am Studies   ARR     Jesse Shipley       0 IP  
201901 10228 AAAS 097 01 Senior Ind Research in AAAS   ARR     Jesse Shipley       0 IP  
201901 10281 AAAS 098 01 Honors Thesis   ARR     Jesse Shipley       1 IP  
201901 10340 AAAS 099 01 Honors Thesis   ARR     Jesse Shipley       0 IP  
201901 10243 ANTH 003 01 Intro-Cultural Anthropology   10 201 Life Sciences Center Sienna Craig NW INT or SOC 60 60 IP
201901 10361 ANTH 07.06 01 Haiti and Its Visitors   9L 209 Rockefeller Chelsey Kivland CI INT 16 16 IP  
201901 10210 ANTH 011 01 Ancient Native Americans NAS 011 01 12 002 Rockefeller Deborah Nichols, Nathaniel Kitchel NW SOC 50 12 IP  
201901 11089 ANTH 12.12 01 Language,Landscape,Identity NAS 30.10 01 2A 110 Moore Bernard Perley CI TMV 20 14 IP
201901 11074 ANTH 12.26 01 Environmental Justice GEOG 068 01 2A 102 Wilder Hall Maron Greenleaf   SOC 52 22 IP
201901 10188 ANTH 014 01 Death and Dying   11 003 Rockefeller Sergei Kan   INT or SOC 35 29 IP
201901 10184 ANTH 017 01 The Anth of Health&Illness   9L 007 Steele Hall Elizabeth Carpenter-Song   INT or SOC 35 37 IP
201901 10230 ANTH 021 01 The Aztecs LACS 042 01 10 L01 Carson Deborah Nichols NW SOC 35 34 IP  
201901 10183 ANTH 032 01 Anthro Tibet & Himalayas ASCL 55.01 01 12 202 Moore Kenneth Bauer NW SOC   15 IP
201901 10344 ANTH 043 01 Human Osteology   9L 318 Silsby Hall Georgina Voegele   SLA 16 14 IP
201901 10195 ANTH 048 01 From Sacred to Salvation   2 312 Silsby Hall Sergei Kan NW INT or TMV 35 12 IP
201901 10256 ANTH 049 01 Environ,Cltr&Sustainability   10A 103 Dartmouth Hall Tracey Heatherington W INT or SOC 35 13 IP
201901 10273 ANTH 051 90 Colonialism & its Legacies   FS     John Watanabe CI INT or SOC   20 IP
201901 10283 ANTH 052 90 Intro to Maori Society   FS     John Watanabe NW SOC   15 IP
201901 10297 ANTH 054 90 Foreign Studies in Anthro   FS     John Watanabe   SOC   13 IP
201901 10372 ANTH 085 01 Reading Course   ARR     Jesse Casana       2 IP  
201901 10406 ANTH 087 01 Research Course   ARR     Jesse Casana       5 IP  
201901 10382 ANTH 088 01 Anthropology Honors   ARR     Jesse Casana       2 IP  
201901 10537 ARAB 002 01 First Yr Courses in Arabic   9S 105 Bartlett Jamila Chahboun     18 16 IP
201901 11116 ARAB 002 02 First Yr Courses in Arabic   9S 103 Reed Hall El Mostafa Ouajjani     18 15 IP
201901 10693 ARAB 059 01 Ind Adv Study Arab Lang&Lit   ARR     Tarek El-Ariss NW LIT   5 IP  
201901 10185 ARTH 002 01 Intro History of Art II   11 013 Carpenter Hall Mary Coffey, Joy Kenseth W ART 100 23 IP  
201901 10330 ARTH 07.05 01 Pompeii-Antique & Modern   2A 201c Carpenter Hall Steven Kangas W ART 16 16 IP  
201901 10207 ARTH 11.01 01 Art in Ancient Greece   12 201c Carpenter Hall Steven Kangas W ART   29 IP  
201901 10181 ARTH 38.03 01 East Meets West ASCL 70.02 01 11 201c Carpenter Hall Sunglim Kim NW ART 25 21 IP  
201901 10189 ARTH 40.04 01 Mexicanidad LACS 30.09 01 12 201f Carpenter Hall Mary Coffey CI ART 40 6 IP  
201901 10300 ARTH 41.03 01 European Art 1750-1850   10 201f Carpenter Hall Allan Doyle W ART   11 IP  
201901 10310 ARTH 48.08 01 The Photographic Medium   2 201c Carpenter Hall Allan Doyle W ART   11 IP  
201901 10196 ARTH 62.30 01 Japanese Prints   10 122 Hood Museum Allen Hockley NW ART   10 IP  
201901 10265 ARTH 80.02 01 Adv Seminar Domes   10A 201c Carpenter Hall Nicola Camerlenghi W ART   7 IP  
201901 10220 ARTH 091 01 Honors   ARR     Allen Hockley       0 IP  
201901 10235 ARTH 092 01 Honors II   ARR     Allen Hockley       0 IP  
201901 10305 ASCL 07.02 01 Intl Conflict&Coop in Asia   2A 277 Berry Library David Rezvani NW INT or SOC 16 14 IP  
201901 11756 ASCL 07.02 02 Intl Conflict&Coop in Asia   3B 277 Berry Library David Rezvani NW INT or SOC 16 8 IP  
201901 10503 ASCL 10.02 01 Intro to Korean Culture   2 201f Carpenter Hall Sunglim Kim, Sujin Eom CI SOC   20 IP  
201901 10216 ASCL 55.01 01 Anthro Tibet & Himalayas ANTH 032 01 12 202 Moore Kenneth Bauer NW SOC   15 IP
201901 10521 ASCL 62.01 01 Chinese Calligraphy   2A 104 Wilder Hall Wen Xing NW ART 17 18 IP  
201901 10192 ASCL 64.03 01 N Korea Origins&Transitions HIST 78.02 01 10 060 Carson Soyoung Suh NW SOC 35 19 IP  
201901 10550 ASCL 64.05 01 The Two Koreas,1948-Present HIST 78.03 01 12 109 Dartmouth Hall Soyoung Suh NW SOC 35 11 IP  
201901 10320 ASCL 70.02 01 East Meets West ARTH 38.03 01 11 201c Carpenter Hall Sunglim Kim NW ART 25 21 IP  
201901 10336 ASCL 80.01 01 Colonial Photography   10A 103 Carpenter Hall Allen Hockley CI INT or ART 16 7 IP  
201901 11672 ASCL 089 01 Independent Research   ARR     Allen Hockley       2 IP  
201901 11901 ASCL 090 01 Honors Thesis I   ARR     Allen Hockley       2 IP  
201901 10761 ASTR 015 90 Stars & the Milky Way   FS     Brian Chaboyer, John Thorstensen   SCI   14 IP
201901 10514 ASTR 025 01 Galaxies and Cosmology   10A 102 Wilder Hall Jedidah Isler   SCI   2 IP
201901 10772 ASTR 061 90 Observational Techniques   FS     Brian Chaboyer, John Thorstensen   SLA   14 IP  
201901 10787 ASTR 081 90 Special Topics in Astronomy   FS     Brian Chaboyer, John Thorstensen       14 IP  
201901 10812 ASTR 087 01 Undergrad Res in Astronomy   ARR     John Thorstensen       0 IP  
201901 10263 BIOC 197 01 Grad Res in BIOC Pre-Qual I   ARR     Charles Barlowe       9    
201901 10264 BIOC 198 01 Grad Res in BIOC Pre-Qual II   ARR     Charles Barlowe       4    
201901 10201 BIOC 199 01 Grad Res in BIOC Pre-Qual III   ARR     Charles Barlowe       0    
201901 10290 BIOC 259 01 Actin Cytoskeleton   ARR     Henry Higgs       5    
201901 10223 BIOC 260 01 Structural Biology   ARR     Charles Barlowe       2    
201901 10280 BIOC 262 01 Lipid Biol & Neurodegeneration   ARR     Ta Yuan Chang       6    
201901 10239 BIOC 295 01 Independent Study   ARR     Charles Barlowe       0 IP  
201901 10193 BIOC 297 01 Grad Res in BIOC Post-Qual I   ARR     Charles Barlowe       4    
201901 10213 BIOC 298 01 Grad Res in BIOC Post-Qual II   ARR     Charles Barlowe       19    
201901 10304 BIOC 299 01 Grad Res in BIOC Post Qual III   ARR     Charles Barlowe       9    
201901 10974 BIOL 07.02 01 Biology:Politicized Topics   11 205 Life Sciences Center Carey Nadell   SCI 16 16 IP  
201901 10563 BIOL 11.03 01 Emerging InfectiousDiseases   11 201 Life Sciences Center Mary Lou Guerinot, C Robertson McClung   SCI   52 IP  
201901 11015 BIOL 013 01 Gene Expression&Inheritance   9L 200 Life Sciences Center Erik Griffin   SLA 70 42 IP  
201901 10626 BIOL 013 02 Gene Expression&Inheritance   10 200 Life Sciences Center Patrick Dolph   SLA 70 62 IP  
201901 10605 BIOL 014 01 Physiology   10A 100 Life Sciences Center Robert Hill, Robert Maue   SLA 80 48 IP  
201901 10832 BIOL 015 01 Genetic Variation&Evolution   11 105 Life Sciences Center Olga Zhaxybayeva   SCI   24 IP  
201901 11702 BIOL 020 01 Spatial Ecol & Conservation ENVS 80.09 01 2A 205 Life Sciences Center Jeffrey Kerby   TAS 12 12 IP  
201901 10643 BIOL 028 01 Macroevolution EARS 032 01 12 105 Life Sciences Center Kevin Peterson   SCI   12 IP  
201901 10523 BIOL 029 01 Biostatistics   12 200 Life Sciences Center Mark McPeek   QDS   21 IP  
201901 10773 BIOL 040 01 Biochemistry   10 105 Life Sciences Center George Schaller   SCI   27 IP  
201901 10687 BIOL 040 02 Biochemistry(Discussion)   W 2:15 PM-3:15 PM   105 Life Sciences Center George Schaller       17    
201901 10705 BIOL 040 03 Biochemistry(Discussion)   Th 2:30 PM-3:30 PM   105 Life Sciences Center George Schaller       10    
201901 10535 BIOL 042 01 Biol of the Immune Response   9L 201 Life Sciences Center William Green, Mary Jo Turk   SCI   15 IP  
201901 10555 BIOL 045 01 Molecular Biology   10A 205 Life Sciences Center Natasha Grotz   SCI   7 IP  
201901 10400 BIOL 055 90 Ecological Resrch Tropics I   FS     Matthew Ayres   SLA   14 IP  
201901 10428 BIOL 056 90 Ecological Res Tropics II   FS     Hannah ter Hofstede   SLA   14 IP  
201901 10479 BIOL 057 90 Ecological Res Coral Reefs   FS     Celia Chen   SLA   13 IP  
201901 10964 BIOL 059 01 Biostatistics II   10A 105 Life Sciences Center Brittny Calsbeek   QDS   1 IP  
201901 11034 BIOL 60.02 01 Evolution of Sex   10A 238 Life Sciences Center Ryan Calsbeek   SCI   8 IP  
201901 10795 BIOL 071 01 Current Topics in Cell Biol   2 205 Life Sciences Center Roger Sloboda   SCI 20 9 IP  
201901 11029 BIOL 073 01 Foundations of Epi. II   2A 200 Life Sciences Center Megan Romano   SCI 20 1 IP  
201901 10821 BIOL 078 01 Molec Mysteries Human Biol   9L 205 Life Sciences Center Lee Witters   SCI 34 24 IP  
201901 10913 BIOL 095 01 Ind Research Biology I   ARR     Natasha Grotz       3 IP  
201901 10926 BIOL 096 01 Ind Research Biology II   ARR     Natasha Grotz       0 IP  
201901 10935 BIOL 097 01 Honors Research Biology I   ARR     Natasha Grotz       3 IP  
201901 11717 BIOL 098 01 Honors Research Biology II   ARR     Natasha Grotz       6 IP  
201901 11026 BIOL 103 01 Mole Mechanisms of Cell Respon MICR 104 01 M, W, Th, F 8:30 AM-9:50 AM   105 Life Sciences Center Charles Barlowe, James Moseley, Arminja Kettenbach, Brent Berwin, Henry Higgs       20    
201901 10504 BIOL 127 01 Introductory Biostatistics EEES 127 01 12 200 Life Sciences Center Mark McPeek       3    
201901 10997 BIOL 128 01 Statistics & Expt Design I EEES 128 01 10A 105 Life Sciences Center Brittny Calsbeek       4    
201901 10457 BIOL 134 01 Foundations in Evolution Biol EEES 134 01 10A 238 Life Sciences Center Ryan Calsbeek       3    
201901 11086 BIOL 148 01 Arctic Environmental Change EEES 148 01 2 102 Wilder Hall Lauren Culler     6 0    
201901 11021 BIOL 169 01 Supervised Teaching Biology EEES 169 01 ARR     Erik Griffin       17    
201901 10785 BIOL 171 01 Current Topics in Cell Biol   2 205 Life Sciences Center Roger Sloboda       2    
201901 10852 BIOL 197 01 Graduate Research I:Level I EEES 197 01 ARR     Thomas Jack       12    
201901 10865 BIOL 198 01 Grad Research I:Level II EEES 198 01 ARR     Thomas Jack       6    
201901 10873 BIOL 199 01 Grad Research I:Level III EEES 199 01 ARR     Thomas Jack       5    
201901 10583 BIOL 263 01 Res Colloq:Cell Biology   W 12:00 PM-2:00 PM   330 Life Sciences Center Bing He       21    
201901 10842 BIOL 265 01 Res Colloq:Micr Ecol & Env Bio EEES 265 01 M 12:45 PM-1:45 PM   330 Life Sciences Center Olga Zhaxybayeva       11    
201901 10806 BIOL 266 01 Res Colloq:Ecology & Evolution EEES 266 01 Tu 12:15 PM-1:15 PM   101 Fairchild Caitlin Pries       22    
201901 10413 BIOL 268 01 Res Colloq:Genes&Gene Products   Tu 12:00 PM-2:00 PM   352 Life Sciences Center Sharon Bickel       11    
201901 10574 BIOL 269 01 Res Colloq:Plant Molecular Bio   Tu 12:15 PM-1:15 PM   330 Life Sciences Center Mary Lou Guerinot       4    
201901 10883 BIOL 297 01 Grad Research II:Level I EEES 297 01 ARR     Thomas Jack       3    
201901 10891 BIOL 298 01 Grad Research II:Level II EEES 298 01 ARR     Thomas Jack       19    
201901 10901 BIOL 299 01 Grad Research II:Level III EEES 299 01 ARR     Thomas Jack       0    
201901 10533 CHEM 005 01 General Chemistry   9L 006 Steele Hall Michael Ragusa   SLA   79 IP  
201901 10552 CHEM 005 02 General Chemistry   10 006 Steele Hall Wendy Epps   SLA 100 90 IP  
201901 11091 CHEM 005 03 General Chemistry(Laboratory)   M 3:10 PM-6:10 PM
M 2:10 PM-3:09 PM
 
303
006
Steele Hall Anita Prasad     64 50    
201901 10750 CHEM 005 04 General Chemistry(Laboratory)   Tu 9:00 AM-12:00 PM
Tu 8:00 AM-8:59 AM
 
303
006
Steele Hall Anita Prasad     64 51    
201901 11092 CHEM 005 05 General Chemistry(Laboratory)   Tu 3:25 PM-6:25 PM
Tu 2:25 PM-3:24 PM
 
303
006
Steele Hall Anita Prasad     64 52    
201901 11093 CHEM 005 06 General Chemistry(Laboratory)   W 3:10 PM-6:10 PM
W 2:10 PM-3:09 PM
 
303
006
Steele Hall Anita Prasad     48 16    
201901 10921 CHEM 07.01 01 Science and Society   2A 315 Steele Hall Fredrick Kull   SCI 16 16 IP  
201901 10519 CHEM 040 01 Physical Chem Biochem Proc   11 220 Burke Hall Dale Mierke   SLA   6 IP  
201901 10475 CHEM 052 01 Organic Chemistry   11 006 Steele Hall Mark Spaller   SLA 80 43 IP  
201901 11095 CHEM 052 02 Organic Chemistry(Laboratory)   M 3:10 PM-6:10 PM
M 2:10 PM-3:09 PM
 
110
111
Burke Hall
Wilder Hall
Catherine Welder     40 22    
201901 11096 CHEM 052 03 Organic Chemistry(Laboratory)   Tu 3:25 PM-6:25 PM
Tu 2:25 PM-3:24 PM
 
110
111
Burke Hall
Wilder Hall
Catherine Welder     40 21    
201901 10238 CHEM 057 01 Honors Organic Chemistry   11 007 Steele Hall Jimmy Wu   SLA 40 16 IP  
201901 11090 CHEM 057 02 Honors Organic Chemistry(Laboratory)   Th 3:25 PM-6:25 PM
Th 2:25 PM-3:24 PM
 
110
111
Burke Hall
Wilder Hall
Catherine Welder     40 15    
201901 10445 CHEM 064 01 Basic Inorganic Chemistry   9L 102 Wilder Hall David Glueck   SLA   20 IP  
201901 11094 CHEM 064 02 Basic Inorganic Chemistry(Laboratory)   W 3:10 PM-6:10 PM
W 2:10 PM-3:09 PM
 
307 Steele Hall David Glueck       11    
201901 11097 CHEM 064 03 Basic Inorganic Chemistry(Laboratory)   Th 3:25 PM-6:25 PM
Th 2:25 PM-3:24 PM
 
307 Steele Hall David Glueck       8    
201901 10491 CHEM 075 01 Physical Chemistry I   11 315 Steele Hall Jane Lipson   SLA   10 IP  
201901 10864 CHEM 075 02 Physical Chemistry I(Laboratory)   ARR     Jane Lipson       10    
201901 10390 CHEM 087 01 UG Investigation in Chem   ARR     Dean Wilcox       5 IP  
201901 10411 CHEM 093 01 Physical Organic Chemistry   10 315 Steele Hall Ivan Abrahamian   SCI   3 IP  
201901 10847 CHEM 96.02 01 Statistical Thermodynamics   ARR     Robert Cantor       0 IP  
201901 10910 CHEM 101.2 01 Statistical Thermodynamics   ARR     Robert Cantor       1    
201901 10266 CHEM 140 01 Chemistry Research Colloquia   Tu, Th 10:30 AM-12:00 PM
W 4:00 PM-5:00 PM
 
006 Steele Hall Dean Wilcox       38    
201901 10402 CHEM 151 01 Physical Organic Chemistry   10 315 Steele Hall Ivan Abrahamian       7    
201901 10505 CHEM 153 01 Chemistry of Natural Products   ARR     Glenn Micalizio       10    
201901 10872 CHEM 257 01 Suprvisd UG Teachng in Chem   ARR     Dean Wilcox       11    
201901 10855 CHEM 260 01 Organometallic Chemistry   ARR     David Glueck       3    
201901 10839 CHEM 261 01 Materials Chemistry   ARR     Katherine Mirica       14    
201901 10462 CHEM 262 01 Synthetic Organic Chemistry   F 4:00 PM-6:00 PM   315 Steele Hall Peter Jacobi       12    
201901 10224 CHEM 263 01 Bioinorganic Chemistry   ARR     Dean Wilcox       7    
201901 10425 CHEM 264 01 Biophysical Chemistry   ARR     F Jon Kull       15    
201901 10279 CHEM 297 01 Grad Investig in Chem A   ARR     Dean Wilcox       4    
201901 10289 CHEM 298 01 Grad Investig in Chem B   ARR     Dean Wilcox       1    
201901 10379 CHEM 299 01 Grad Investig in Chem C   ARR     Dean Wilcox       36    
201901 10560 CHIN 002 01 First Yr Courses in Chinese   9S 108 Reed Hall Alan Li     18 15 IP
201901 11077 CHIN 002 02 First Yr Courses in Chinese   8 105 Bartlett Lei Yan     18 9 IP
201901 10284 CHIN 022 01 Intermediate Modern Chinese   9S 028 Haldeman Center Shengyu Li NW LIT 15 9 IP
201901 11076 CHIN 022 02 Intermediate Modern Chinese   9S 108 Kemeny Hall Zenghong Chen NW LIT 15 12 IP
201901 10325 CHIN 032 01 Adv. Chinese (3rd Yr Level)   10 105 Reed Hall Shengyu Li NW LIT   13 IP
201901 10244 CHIN 45.01 01 Intro Classical Chinese   10A 105a Bartlett Wen Xing NW LIT   4 IP  
201901 11673 CHIN 049 01 Ind Adv Study in Chinese   ARR     Allen Hockley NW LIT   0 IP  
201901 10222 CLST 005 01 Epics of Greece and Rome   12 102 Wilder Hall Patrick Glauthier W LIT 30 6 IP
201901 10456 CLST 07.09 01 Narratives-Trauma & Suffering   2A 102 Reed Hall Afroditi Manthati-Angelopoulou W LIT 16 15 IP  
201901 10810 CLST 11.06 01 Sex,Celibacy&Prob of Purity REL 031 01, WGSS 43.02 01 12 209 Thornton Hall Christopher MacEvitt W TMV 30 12 IP  
201901 10423 CLST 11.13 01 Democracy: ANCT to MDRN HIST 90.08 01 10A 105 Reed Hall Scott Arcenas W INT or SOC 16 5 IP
201901 10232 CLST 017 01 Roman History: The Republic HIST 94.05 01 12 060 Carson Roberta Stewart W SOC   19 IP
201901 11718 CLST 022 01 Cty-States&Pnhellenc Snctry   11 108 Reed Hall Margaretha Kramer W ART 30 15 IP
201901 10446 CLST 085 01 Independ Reading & Research   ARR     Margaret Graver       0 IP  
201901 10496 CLST 087 01 Thesis I   ARR     Margaret Graver       1 IP  
201901 11100 COCO 020 01 Mus Instrum: Art & Science ENGS 17.04 01, MUS 17.04 01 10A Hartman Hopkins Center Theodore Levin, Ulrike Wegst NW ART 32 20 IP
201901 10214 COCO 024 01   Daniel Webster College Case ENGL 52.11 01, GOVT 60.18 01, HIST 90.06 01 10A 008 Kemeny Hall Robert Bonner, James Muirhead, Donald Pease   TMV 35 34 IP
201901 10383 COGS 044 01 Artificial Intelligence COSC 076 01 11 104 Wilder Hall Devin Balkcom   TAS 55 47 IP  
201901 10209 COGS 085 01 Independent Study&Research   ARR     Adina Roskies       3 IP  
201901 10191 COGS 086 01 Honors Research   ARR     Adina Roskies       0 IP  
201901 10200 COGS 087 01 Honors Thesis   ARR     Adina Roskies       0 IP  
201901 10197 COLT 07.04 01 Holocaust Representations   11 370 Berry Library Joseph Aguado W INT or TMV 16 16 IP
201901 10259 COLT 19.01 01 Translation:Theory&Practice   10 105 Bartlett Monika Otter W INT or LIT   12 IP
201901 10250 COLT 40.05 01 Material Realities: Matters GERM 42.05 01 10A 101 Thornton Hall Petra McGillen W LIT   8 IP
201901 10268 COLT 42.01 01 Prada, Chanel, Ferrari   2 104 Visual Arts Center Graziella Parati CI INT or LIT 230 215 IP  
201901 11795 COLT 42.03 01 Robbers, Pirates&Terrorists   2A 103 Dartmouth Hall Klaus Milich W LIT 25 19 IP
201901 10242 COLT 49.06 01 Multilingualism& its Others INTS 17.09 01 6B 101 Dartmouth Hall Yuliya Komska   SOC   8 IP  
201901 10221 COLT 085 01 Senior Seminar   3A 105 Reed Hall Gerd Gemunden       4 IP  
201901 10288 COLT 087 01 Tutorial Thesis   ARR     Gerd Gemunden       0 IP  
201901 10203 COLT 101 01 How To Do Things With Theory   3A 101 Reed Hall Veronika Fuechtner       9  
201901 10231 COLT 105 01 Graduate Seminar   ARR     Irene Kacandes       9    
201901 10501 COSC 001 01 Intro Programming&Computatn   11 100 Life Sciences Center Vasanta Lakshmi Kommineni   TLA 190 144 IP  
201901 10517 COSC 010 01 ProbSolving:Object-Oriented   11 B03 Moore Timothy Pierson   TLA 60 54 IP  
201901 11102 COSC 010 03 ProbSolving:Object-Oriented   12 B03 Moore Timothy Pierson   TLA 60 46 IP  
201901 10468 COSC 011 01 Foundations of Applied CS   12 201 Life Sciences Center Wojciech Jarosz   QDS 80 22 IP  
201901 10683 COSC 021 01 Foundations: Digital Design   2A 005 Sudikoff James Mahoney   ART 24 24 IP  
201901 10544 COSC 022 01 3-D Digital Modeling   3A 007 Kemeny Hall Lorie Loeb   TLA 20 28 IP  
201901 10794 COSC 028 01 Adv Projects in Digital Art   ARR     Lorie Loeb       3 IP  
201901 10405 COSC 030 01 Discrete Math Computer Sci ENGS 066 01 10 Filene Moore Deeparnab Chakrabarty   QDS 60 36 IP  
201901 10417 COSC 031 01 Algorithms   2 201 Life Sciences Center Thomas Cormen   QDS 55 40 IP  
201901 10395 COSC 49.01 01 Topics:Algorithm&Complexity   2A 214 Sudikoff Amit Chakrabarti   QDS 20 1 IP  
201901 10427 COSC 050 01 Software Design&Implement'n   11 200 Life Sciences Center Xia Zhou   TLA   37 IP  
201901 10565 COSC 051 01 Computer Architecture   2 200 Life Sciences Center Sean Smith   TAS 65 19 IP  
201901 10556 COSC 061 01 Database Systems   10 100 Life Sciences Center Charles Palmer   TAS 65 61 IP  
201901 10608 COSC 065 01 Smartphone Programming ENGS 069 01 12 007 Kemeny Hall Xing-Dong Yang   TAS 60 6 IP  
201901 10585 COSC 074 01 Machine Lrng&Stat Analysis   10A 200 Life Sciences Center Venkatramanan Subrahmanian   QDS 55 54 IP  
201901 10375 COSC 076 01 Artificial Intelligence COGS 044 01 11 104 Wilder Hall Devin Balkcom   TAS 55 47 IP  
201901 10708 COSC 078 01 Deep Learning   10 008 Kemeny Hall Lorenzo Torresani   TAS 20 21 IP  
201901 11723 COSC 89.18 01 Physical Computing   2A 008 Kemeny Hall Bo Zhu   TAS 20 12 IP  
201901 11724 COSC 89.19 01 Machine Learning for Robots   2A 115 Sudikoff Alberto Quattrini Li   QDS   13 IP  
201901 10323 COSC 094 01 Reading Course   ARR     Thomas Cormen       2 IP  
201901 11893 COSC 98.01 01 Sr. Design&Impl Project I   3A 200

200
Life Sciences Center

Life Sciences Center
Tim Tregubov       32 IP  
201901 11892 COSC 98.02 01 Sr. Design&Impl Project II   3B
200

Life Sciences Center
Tim Tregubov       30 IP  
201901 10332 COSC 99.01 01 Thesis Research I   ARR     Thomas Cormen       11 IP  
201901 10342 COSC 99.02 01 Thesis Research II   ARR     Thomas Cormen       8 IP  
201901 10784 COSC 121 01 Foundations in Digital Design   2A 005 Sudikoff James Mahoney     4 0    
201901 10532 COSC 122 01 3-D Digital Modeling   3A 007 Kemeny Hall Lorie Loeb     4 0 IP  
201901 10694 COSC 149 01 Topics in Algorithm&Complexity   2A 214 Sudikoff Amit Chakrabarti     20 4    
201901 10650 COSC 165 01 Smartphone Programming   12 007 Kemeny Hall Xing-Dong Yang       1 IP  
201901 10575 COSC 174 01 Machine Lrng&Stat Analysis   10A 200 Life Sciences Center Venkatramanan Subrahmanian     25 22    
201901 10641 COSC 176 01 Artificial Intelligence   11 104 Wilder Hall Devin Balkcom     25 15    
201901 10717 COSC 178 01 Deep Learning   10 008 Kemeny Hall Lorenzo Torresani     20 18 IP  
201901 10631 COSC 189 01 Machine Learning for Robots   2A 115 Sudikoff Alberto Quattrini Li       7 IP  
201901 10671 COSC 189 02 Physical Computing   2A 008 Kemeny Hall Bo Zhu     20 6    
201901 10229 COSC 210 01 Computer Science Colloquium   M, F 3:30 PM-5:00 PM   006 Kemeny Hall Amit Chakrabarti       14    
201901 10490 COSC 231 01 Advanced Algorithms   10A 213 Sudikoff Prasad Jayanti     40 4    
201901 10246 COSC 294 01 Reading Course   ARR     Sean Smith       4 IP  
201901 10258 COSC 295 01 Exp Learning in Grad Comp Sci   ARR     Sean Smith       0 IP  
201901 10275 COSC 296 01 Supervised UG Teaching   ARR     Amit Chakrabarti       16 IP  
201901 10286 COSC 297 01 Graduate Research   ARR     Amit Chakrabarti       24 IP  
201901 10299 COSC 298 01 Thesis Research   ARR     Amit Chakrabarti       21 IP  
201901 10315 COSC 299 01 Full Time Thesis Research   ARR     Amit Chakrabarti       26 IP  
201901 10820 CRWT 010 01 Writing and Reading Fiction   3A 370 Berry Library Peter Orner   ART 14 13 IP
201901 11113 CRWT 011 01 Writ&Read Creative Nonfict   2A 106 Reed Hall Jeffrey Sharlet   ART 14 15 IP
201901 11755 CRWT 011 02 Writ&Read Creative Nonfict   2A C214 Carson William Craig   ART 14 13 IP  
201901 10751 CRWT 012 01 Writing and Reading Poetry   3A 371 Berry Library Matthew Olzmann   ART 14 15 IP
201901 11110 CRWT 020 01 Intermediate Fiction I   3A 102 Sanborn Alexander Chee   ART   15 IP
201901 10896 CRWT 40.05 01 Engaging Hybridity   3A C214 Carson Vievee Francis   ART 18 7 IP  
201901 10726 CRWT 40.07 01 Craft of Fiction: Al Aswany MES 15.01 01 2A L01 Carson Alaaeldin Abdel Elasswany NW LIT   14 IP  
201901 10907 CRWT 41.01 01 Writing for Television   2A 028 Haldeman Center Eugenie Carabatsos   ART 18 17 IP
201901 11768 CRWT 089 01 Creative Writing Project   ARR     Cynthia Huntington   ART   0 IP  
201901 11766 CRWT 098 01 Honors Course I   ARR     Cynthia Huntington       5 IP  
201901 11771 CRWT 099 01 Honors Course II   ARR     Cynthia Huntington       0 IP  
201901 10255 EARS 002 01 Evolution of Earth & Life   9L 101 Fairchild Erich Osterberg   SCI 50 50 IP  
201901 10271 EARS 002 02 Evolution of Earth & Life   11 L02 Carson Erich Osterberg   SCI 50 55 IP  
201901 10442 EARS 009 01 Earth Resources   12 007 Steele Hall Mukul Sharma   SCI 60 19 IP  
201901 10205 EARS 017 01 Analysis of Envrnmntal Data   9L 213 Fairchild Xiahong Feng   QDS   9 IP  
201901 10955 EARS 032 01 Macroevolution BIOL 028 01 12 105 Life Sciences Center Kevin Peterson   SCI   12 IP  
201901 10245 EARS 059 01 Igneous&Metamorphc Petrolgy   2A 405 Fairchild Edward Meyer   SLA   8 IP  
201901 11105 EARS 059 02 Igneous&Metamorphc Petrolgy(Laboratory)   ARR     Edward Meyer       8    
201901 10573 EARS 087 01 Special Projects   ARR     Carl Renshaw       1 IP  
201901 10582 EARS 089 01 Thesis Research I   ARR     Carl Renshaw       4 IP  
201901 11742 EARS 090 01 Thesis Research II   ARR     Carl Renshaw       2 IP  
201901 10480 EARS 107 01 Math Modeling of Earth Process   ARR     Leslie Sonder       7    
201901 11104 EARS 117 01 Analysis of Environmental Data   9L 213 Fairchild Xiahong Feng       4    
201901 10492 EARS 131 01 Project Research   ARR     Carl Renshaw       0 IP  
201901 10499 EARS 141 01 Thesis Research Level I   ARR     Carl Renshaw       4    
201901 10509 EARS 142 01 Thesis Research Level II   ARR     Carl Renshaw       5    
201901 10520 EARS 143 01 Thesis Research Level III   ARR     Carl Renshaw       8    
201901 10564 EARS 149 01 Supervised Under Teaching   ARR     Carl Renshaw       4    
201901 10215 EARS 159 01 Igneous & Metamorphic Petrol   2A 405 Fairchild Edward Meyer       1    
201901 11106 EARS 159 02 Igneous & Metamorphic Petrol(Laboratory)   ARR     Edward Meyer       1    
201901 11107 EARS 202 01 Critical Analysis in Earth Sci   M, W 2:00 PM-4:00 PM   221 Fairchild Carl Renshaw, Mukul Sharma       6    
201901 10436 ECON 001 01 The Price System   9L 312 Silsby Hall Patricia Anderson   SOC 45 39 IP  
201901 10973 ECON 001 02 The Price System   11 312 Silsby Hall Elisabeth Curtis   SOC 45 39 IP  
201901 10982 ECON 001 03 The Price System   12 312 Silsby Hall Elisabeth Curtis   SOC 45 41 IP  
201901 10285 ECON 010 01 Intro Statistical Methods   10A 007 Kemeny Hall Leila Agha   QDS 35 28 IP  
201901 10318 ECON 010 02 Intro Statistical Methods   2A 007 Kemeny Hall Leila Agha   QDS 35 23 IP  
201901 10807 ECON 017 01 Tech Prog & Entrepreun Econ   10A 208 Rockefeller John Scott   SOC 15 2 IP  
201901 10684 ECON 020 01 Econometrics   9L 061 Carson Ethan Lewis   QDS 35 32 IP  
201901 10696 ECON 020 02 Econometrics   10 061 Carson Ethan Lewis   QDS 35 33 IP  
201901 10247 ECON 021 01 Microeconomics   11 L01 Carson Maura Doyle   SOC 35 33 IP  
201901 10269 ECON 021 02 Microeconomics   12 L01 Carson Maura Doyle   SOC 35 34 IP  
201901 10547 ECON 022 01 Macroeconomics   10 213 Silsby Hall Andrew Levin   SOC 35 32 IP  
201901 10572 ECON 022 02 Macroeconomics   11 213 Silsby Hall Andrew Levin   SOC 35 21 IP  
201901 10581 ECON 022 03 Macroeconomics   10A 002 Rockefeller Diego Comin   SOC 35 16 IP  
201901 10597 ECON 022 04 Macroeconomics   2A 002 Rockefeller Diego Comin   SOC 35 15 IP  
201901 10853 ECON 024 01 Development Economics   10A 312 Silsby Hall Paul Novosad NW INT or SOC 35 7 IP  
201901 10757 ECON 024 02 Development Economics   2A 312 Silsby Hall Paul Novosad NW INT or SOC 35 11 IP  
201901 10954 ECON 025 01 Competition & Strategy   10A 003 Rockefeller Juliette Caminade, David Toniatti, Mark Bernfeld   SOC 35 29 IP  
201901 10996 ECON 025 02 Competition & Strategy   2A 003 Rockefeller Juliette Caminade, David Toniatti, Mark Bernfeld   SOC 35 34 IP  
201901 10880 ECON 026 01 Intermediaries and Markets   12 001 Rockefeller Meir Kohn   SOC 35 31 IP  
201901 10906 ECON 026 02 Intermediaries and Markets   2 001 Rockefeller Meir Kohn   SOC 35 22 IP  
201901 10713 ECON 029 01 Intl Fin & Open-Econ Macro   11 113 Silsby Hall Nancy Marion   INT or SOC 35 27 IP  
201901 10725 ECON 029 02 Intl Fin & Open-Econ Macro   12 113 Silsby Hall Nancy Marion   INT or SOC 35 19 IP  
201901 10831 ECON 036 01 Theory of Finance   10A 101 Dartmouth Hall Thomas Youle   SOC 35 8 IP  
201901 10843 ECON 036 02 Theory of Finance   2A 101 Dartmouth Hall Thomas Youle   SOC 35 12 IP  
201901 10989 ECON 044 01 Topics Developing Economics   10A 310 Silsby Hall Eric Edmonds NW INT or SOC 15 11 IP  
201901 10868 ECON 044 02 Topics Developing Economics   2A 310 Silsby Hall Eric Edmonds NW INT or SOC 15 14 IP  
201901 10763 ECON 046 01 Topics in Money and Finance   10 310 Silsby Hall Bruce Sacerdote   SOC 15 16 IP  
201901 10783 ECON 046 02 Topics in Money and Finance   11 310 Silsby Hall Bruce Sacerdote   SOC 15 15 IP  
201901 11772 ECON 046 03 Topics in Money and Finance   12 310 Silsby Hall Bruce Sacerdote   SOC 15 10 IP  
201901 10448 ECON 047 01 Topics in Labor Economics   10 208 Rockefeller Patricia Anderson   SOC 15 8 IP  
201901 10470 ECON 048 01 Topics in Public Economics   11 208 Rockefeller Elizabeth Cascio   SOC 15 7 IP  
201901 10518 ECON 048 02 Topics in Public Economics   12 208 Rockefeller Elizabeth Cascio   SOC 15 8 IP  
201901 10350 ECON 049 01 Topics International Econ   10A 113 Silsby Hall David Allen   INT or SOC 15 5 IP  
201901 10353 ECON 049 02 Topics International Econ   2A 113 Silsby Hall David Allen   INT or SOC 15 6 IP  
201901 10919 ECON 071 01 Health Economics & Policy PBPL 84.02 01 10A 028 Silsby Hall Ellen Meara W SOC 35 32 IP  
201901 10797 ECON 077 01 Social Entrepreneurship PBPL 043 01 10A 105 Kemeny Hall Andrew Samwick W SOC 35 25 IP  
201901 10620 ECON 082 01 Adv Topics: Macroeconomics   10 C214 Carson James Feyrer   SOC 15 11 IP  
201901 10945 ECON 085 01 Independ Study in Economics   9L 310 Silsby Hall James Feyrer       2 IP  
201901 11002 ECON 085 02 Independ Study in Economics   12

James Feyrer       0 IP  
201901 11008 ECON 085 03 Independ Study in Economics   2 310 Silsby Hall James Feyrer       2 IP  
201901 10963 ECON 087 01 Senior Thesis   ARR     James Feyrer       1 IP  
201901 10270 EDUC 017 01 What Works in Education?   11 202 Moore Donna Coch   SOC   12 IP
201901 11194 EDUC 024 01 Education and Inequality SOCY 058 01 2A 217 Dartmouth Hall Janice McCabe W SOC 25 25 IP
201901 10261 EDUC 027 01 Impact of Poverty on Educ   10A B03 Moore Michele Tine   SOC 35 34 IP
201901 10240 EDUC 056 01 STEM and Education   12 028 Haldeman Center David Kraemer   SOC   24 IP
201901 10226 EDUC 058 01 Language Acquisition & Dev.   10A 110 Moore Sean Kang   SOC 30 18 IP
201901 10249 EDUC 059 01 Thinking About Thinking PSYC 51.11 01 11 110 Moore Holly Taylor   SOC 35 37 IP
201901 10217 EDUC 064 01 Develop. Exceptional Child   9L 202 Moore Donna Coch   SOC 25 16 IP
201901 10983 EEES 127 01 Biostatistics BIOL 127 01 12 200 Life Sciences Center Mark McPeek       3    
201901 11009 EEES 128 01 Biostatistics II BIOL 128 01 10A 105 Life Sciences Center Brittny Calsbeek       4    
201901 10990 EEES 134 01 Foundations in Evolution Biol BIOL 134 01 10A 238 Life Sciences Center Ryan Calsbeek       3    
201901 10206 EEES 136 01 Ecol & Soc Interdiscipl Wkshp   ARR     James Erbaugh       3    
201901 11084 EEES 148 01 Arctic Environmental Change BIOL 148 01 2 102 Wilder Hall Lauren Culler     6 0    
201901 10198 EEES 165 01 Global Environmental Politics   11
101

Fairchild
D.G. Webster       0    
201901 10295 EEES 169 01 Supervised Teaching EEES BIOL 169 01 ARR     Erik Griffin       17    
201901 10306 EEES 197 01 Graduate Research I:Level I BIOL 197 01 ARR     Thomas Jack       12    
201901 10316 EEES 198 01 Grad Research I:Level II BIOL 198 01 ARR     Thomas Jack       6    
201901 10327 EEES 199 01 Grad Research I:Level III BIOL 199 01 ARR     Thomas Jack       5    
201901 10386 EEES 265 01 Res Colloq:Micr Ecol & Env Bio BIOL 265 01 M 12:45 PM-1:45 PM   330 Life Sciences Center Olga Zhaxybayeva       11    
201901 10345 EEES 266 01 Res Colloq:Ecology & Evolution BIOL 266 01 Tu 12:15 PM-1:15 PM   101 Fairchild Caitlin Pries       22    
201901 10359 EEES 297 01 Grad Research II:Level I BIOL 297 01 ARR     Thomas Jack       3    
201901 10368 EEES 298 01 Grad Research II:Level II BIOL 298 01 ARR     Thomas Jack       19    
201901 10377 EEES 299 01 Grad Research II:Level III BIOL 299 01 ARR     Thomas Jack       0    
201901 10177 ENGG 148 1 Structural Mechanics   10A 001 MacLean Minh Phan       7 IP  
201901 10142 ENGG 173 01 Energy Utilization   10A 200 Cummings Charles Sullivan       4 IP  
201901 11842 ENGG 192 01 Deep Learning   ARR     Eugene Santos     1 1 IP  
201901 11924 ENGG 192 02 Aerospace Environment   ARR     William Lotko     1 1    
201901 10155 ENGG 194 01 PhD Oral Qualifier(Discussion)   ARR             4    
201901 10167 ENGG 195 01 Seminar on Sci,Tech & Society(Discussion)   ARR     Brian Pogue       22    
201901 10145 ENGG 197 01 PhD Professional Workshops(Discussion)   M 11:30 AM-2:00 PM       Brian Pogue       30    
201901 10146 ENGG 198 01 Research-In-Progress Workshop(Discussion)   ARR     Brian Pogue       106    
201901 10180 ENGG 199 01 Biomechanics   10A 102 Cummings Zi Chen       5 IP  
201901 10163 ENGG 199 03 Model Based Syst Engg   2A 118 Cummings Amro Farid       1 IP  
201901 10165 ENGG 230 01 Fatigue and Fracture   12 200
202
Cummings Harold Frost       3 IP  
201901 10130 ENGG 260 01 Advances in Biotechnology   Tu 8:30 AM-10:00 AM   201 Retts MacLean Margaret Ackerman, Karl Griswold       15 IP  
201901 10151 ENGG 296 01 Graduate Research 1   ARR             22    
201901 10150 ENGG 297 01 Graduate Research 2   ARR             38    
201901 10152 ENGG 298 01 Graduate Research 3   ARR             62    
201901 10149 ENGG 300 01 Enterprise Experience Project   ARR     Eric Fossum       1 IP  
201901 10166 ENGG 325 01 Intro to Surgical Innovation   ARR     Keith Paulsen, Sohail Mirza       1 IP  
201901 10148 ENGG 390 01 Master of Engg Mgmt Proj   ARR     Geoffrey Parker       0 IP  
201901 10790 ENGL 002 01 Literary History II   10A 060 Carson Ivy Schweitzer W LIT 50 38 IP
201901 10917 ENGL 07.16 01 Investigative Memoir   10A 106 Reed Hall Jeffrey Sharlet   LIT 16 16 IP
201901 10957 ENGL 07.46 01 Belonging, Migration, Exile   10A 102 Sanborn Alexander Chee   LIT 16 15 IP
201901 10929 ENGL 07.47 01 Tales of the Avant-Garde   10 119 Silsby Hall Andrew McCann W LIT 16 15 IP
201901 10947 ENGL 07.48 01 Law, Literature and Justice   2A 209 Rockefeller Peter Orner W LIT 16 16 IP
201901 10978 ENGL 07.49 01 Secret History   10A 205 Wilson Hall Alysia Garrison   LIT 16 14 IP
201901 10771 ENGL 011 01 Chaucer: Canterbury Tales   11 101 Thornton Hall Monika Otter W LIT 50 4 IP  
201901 10481 ENGL 026 01 19th C Brit Fict Mstrpieces   10 Poetry Sanborn Patricia McKee W LIT 50 12 IP
201901 10274 ENGL 035 01 20th C Am Fiction:1900-WWII   10A 219 Wilson Hall Melanie Benson Taylor W LIT 50 19 IP
201901 10510 ENGL 038 01 Amer&Brit Poetry 1900-1960   10A Poetry Sanborn Shalene Moodie W LIT 50 7 IP
201901 10465 ENGL 045 01 Intro to Literary Theory   2A 105 Reed Hall Alysia Garrison   LIT 50 8 IP
201901 10225 ENGL 52.11 01   Daniel Webster College Case COCO 024 01, GOVT 60.18 01, HIST 90.06 01 10A 008 Kemeny Hall Robert Bonner, James Muirhead, Donald Pease   TMV 35 34 IP
201901 10937 ENGL 52.21 01 PopularFictn&CultureEmpire   2 108 Dartmouth Hall Christie Harner   LIT 30 13 IP
201901 10257 ENGL 53.33 01 Gndr&Sexuality-Asian Am Lit WGSS 36.06 01 2 104 Reed Hall Emily Raymundo   LIT 30 20 IP
201901 10802 ENGL 53.36 01 Game of Thrones   12 Filene Moore James Dobson W LIT   153 IP
201901 10860 ENGL 54.13 01 Digital Game Studies   10A 206 Dartmouth Hall Aden Evens   TAS 30 33 IP
201901 10444 ENGL 55.14 01 Native Amer Oral Trad Lit NAS 034 01 10 B03 Moore Vera Palmer NW LIT 35 37 IP
201901 10450 ENGL 55.16 01 Prehistoric Worlds   11 105 Bartlett Derek Woods W TMV 30 11 IP
201901 10440 ENGL 61.11 01 Early American Lit in Film   2A 105a Bartlett Ivy Schweitzer W LIT 20 8 IP
201901 11111 ENGL 71.03 01 The Faerie Queene   11 C214 Carson Alexandra Halasz W LIT 12 11 IP  
201901 11112 ENGL 73.19 01 Faulkner   12 Poetry Sanborn Patricia McKee W LIT 12 8 IP
201901 11770 ENGL 096 01 Reading Course   ARR     Andrew McCann       0 IP  
201901 11769 ENGL 098 01 Honors Course I   ARR     Andrew McCann       6 IP  
201901 11767 ENGL 099 01 Honors Course II   ARR     Andrew McCann       0 IP  
201901 10144 ENGM 179 01 Financial & Managerial Accting   M, Tu 8:30 AM-10:00 AM   Frantz Ii Pineau-Valencienne Richard Sansing       41 IP  
201901 10131 ENGM 186 01 Technical Project Management   W, F 9:30 AM-11:00 AM   202 Cummings Eric Bish       23 IP  
201901 10153 ENGM 187 01 Tech Innov & Entrepreneurship   3B 202 Cummings Eric Fossum       14 IP  
201901 11203 ENGS 002 01 IntegrDes:Eng/Arch/BldgTech   12 B01 Zalesk MacLean John Wilson   TAS 51 50 IP  
201901 10612 ENGS 07.02 01 Climate Change   9L 201 Retts MacLean Mary Albert   SCI 16 16 IP  
201901 10938 ENGS 011 01 The Way Things Work   10A 201 Retts MacLean Vicki May, David Macaulay   ART 24 24 IP  
201901 10629 ENGS 012 01 Design Thinking   10A 132 MacLean Peter Robbie   TAS 20 24 IP  
201901 11040 ENGS 012 02 Design Thinking   2A 201 Retts MacLean Eugene Korsunskiy   TAS 20 20 IP  
201901 10986 ENGS 015 01 Undergrad Investigations   ARR     Erland Schulson   TAS   1 IP  
201901 10959 ENGS 15.01 01 Senior Design Challenge I   10A 202 Cummings Eugene Korsunskiy   TAS   15 IP  
201901 10642 ENGS 016 01 Biomed Eng for Global Hlth   2A 200 Cummings Jonathan Elliott   TAS 40 19 IP  
201901 11703 ENGS 17.04 01 Mus Instrum: Art & Science COCO 020 01, MUS 17.04 01 10A Hartman Hopkins Center Ulrike Wegst, Theodore Levin NW ART 32 20 IP  
201901 10659 ENGS 018 01 Sys Dynmc Plcy Dsgn&Anlysis   2A B01 Zalesk MacLean Steven Peterson   TAS 30 22 IP  
201901 10681 ENGS 020 01 Intro Scientific Computing   10 B01 Zalesk MacLean Simon Shepherd   TAS 50 29 IP  
201901 10697 ENGS 021 01 Intro to Engineering   10A 100 Cummings John Collier   TAS 64 70 IP  
201901 10724 ENGS 022 01 Systems   9L 200 Cummings B Stuart Trembly   TLA 60 15 IP  
201901 10993 ENGS 022 02 Systems(Laboratory)   Tu 5:00 PM-8:00 PM       B Stuart Trembly     12 4    
201901 11000 ENGS 022 03 Systems(Laboratory)   W 10:10 AM-1:10 PM       B Stuart Trembly     12 0    
201901 11004 ENGS 022 04 Systems(Laboratory)   W 2:10 PM-5:10 PM       B Stuart Trembly     12 1    
201901 11011 ENGS 022 05 Systems(Laboratory)   Th 2:30 PM-5:30 PM       B Stuart Trembly     12 6    
201901 11017 ENGS 022 06 Systems(Laboratory)   Th 7:00 PM-10:00 PM       B Stuart Trembly     12 4    
201901 10734 ENGS 023 01 Distributed Systems&Fields   9L B01 Zalesk MacLean Ulf Osterberg   TAS 50 50 IP  
201901 11206 ENGS 024 01 Science of Materials   10 100
200
Cummings Weiyang Li, Daniel Cullen   TLA 40 42 IP  
201901 10948 ENGS 032 01 Electrncs:Lnr&Dgtl Circuits PHYS 048 01 11 B01 Zalesk MacLean Kofi Odame   TLA 50 40 IP  
201901 10970 ENGS 032 02 Electrncs:Lnr&Dgtl Circuits(Laboratory)   W 3:30 PM-6:30 PM       Kofi Odame     12 11    
201901 11027 ENGS 032 03 Electrncs:Lnr&Dgtl Circuits(Laboratory)   Th 4:30 PM-7:30 PM       Kofi Odame     12 11    
201901 11044 ENGS 032 04 Electrncs:Lnr&Dgtl Circuits(Laboratory)   F 2:10 PM-5:10 PM       Kofi Odame     12 11    
201901 11904 ENGS 032 05 Electrncs:Lnr&Dgtl Circuits(Laboratory)   ARR     Kofi Odame     8 1    
201901 10777 ENGS 033 01 Solid Mechanics   12 132 MacLean Douglas Van Citters   TLA 50 26 IP  
201901 11204 ENGS 034 01 Fluid Mechanics   9L 132 MacLean Brenden Epps   TLA   37 IP  
201901 11023 ENGS 041 01 Sustainability&Nat Res Mgmt   12 118 Cummings Benoit Roisin   TAS   17 IP  
201901 10817 ENGS 052 01 Intro: Operations Research   10A B01 Zalesk MacLean Eugene Santos   TAS   12 IP  
201901 10829 ENGS 058 01 Protein Engineering   3B B01 Zalesk MacLean Margaret Ackerman   TAS   16 IP  
201901 11114 ENGS 060 01 Intro:Solid-StateElctrnDvcs   10A 118 Cummings Eric Fossum   TLA   7 IP  
201901 11205 ENGS 061 01 Intermd Electrical Circuits   10 132 MacLean Jason Stauth   TLA   12 IP  
201901 11207 ENGS 062 01 Microprocessors in Eng Syst   2A 210 MacLean Stephen Taylor   TLA 30 21 IP  
201901 10879 ENGS 065 01 Engineering Software Design   3B 201 Retts MacLean Eugene Santos   TAS   6 IP  
201901 10439 ENGS 066 01 Discrete Math Computer Sci COSC 030 01 10 Filene Moore Deeparnab Chakrabarty   QDS 60 36 IP  
201901 10889 ENGS 068 01 Introd Communication Systms   2 118 Cummings Markus Testorf       5 IP  
201901 10455 ENGS 069 01 Smartphone Programming COSC 065 01 12 007 Kemeny Hall Xing-Dong Yang   TAS 60 6 IP  
201901 10432 ENGS 084 01 Reading Course   ARR     Erland Schulson       1 IP  
201901 10471 ENGS 85.08 01 Embedded Systems   3A 132 MacLean Eric Hansen, Petra Taylor, Jason Stauth     12 12 IP  
201901 10489 ENGS 086 01 Independent Project   ARR     Erland Schulson       6 IP  
201901 10507 ENGS 087 01 Undergrad Investigations   ARR     Erland Schulson       5 IP  
201901 10595 ENGS 088 01 Honors Thesis   ARR     Erland Schulson       1 IP  
201901 10902 ENGS 090 01 Eng Design Methodology   ARR     Ryan Halter, John Collier       111 IP  
201901 10914 ENGS 093 01 Statistical Mthds in Engg   3B 200 Cummings Vikrant Vaze   QDS 55 51 IP  
201901 10927 ENGS 093 02 Statistical Mthds in Engg   Tu, Th 12:15 PM-2:05 PM   200 Cummings Vikrant Vaze   QDS 55 27 IP  
201901 10156 ENGS 120 01 Elec Waves: Analy & Model Appr   2 202 Cummings Geoffrey Luke       7 IP  
201901 10133 ENGS 132 01 Thermo/Kinet in Condens Phases   9L 118 Cummings Erland Schulson       3 IP  
201901 10134 ENGS 134 01 Nanotechnology   10A 105 Cummings Jifeng Liu       15 IP  
201901 10136 ENGS 142 01 Intermed Solid Mechanics   3B 118 Cummings Zi Chen       4 IP  
201901 10178 ENGS 151 01 Environmental Fluid Mechanics   2A 105 Cummings Benoit Roisin       11 IP  
201901 10138 ENGS 157 01 Chemical Process Design   10 118 Cummings Mark Laser       8 IP  
201901 10175 ENGS 162 01 Basic Biol Circuit Engg   11 132 MacLean Rahul Sarpeshkar       3 IP  
201901 10139 ENGS 163 01 Advanced Protein Engineering   3B
B01 Zalesk

MacLean
Margaret Ackerman       4 IP  
201901 11749 ENGS 164 01 Med Diagnostics & Monitoring   M 4:30 PM-7:30 PM   105 Cummings Jane Hill       14 IP  
201901 10174 ENGS 170 1 Neuroengineering   2A 202 Cummings Solomon Diamond       9 IP  
201901 10141 ENGS 171 01 Industrial Ecology   10 201 Retts MacLean Jeremy Faludi       17 IP  
201901 10227 ENVS 002 01 Intro Environmental Science   12 006 Steele Hall Andrew Friedland   SCI 60 63 IP  
201901 10348 ENVS 07.02 01 Conservation&Sustainability   12 205 Life Sciences Center Coleen Fox   INT 16 15 IP  
201901 10251 ENVS 07.03 01 Ecopsychology   2A 108 Kemeny Hall Terry Osborne   TMV 16 16 IP  
201901 10260 ENVS 011 01 Humans & Nature in America   2 101 Fairchild Terry Osborne W LIT 20 18 IP  
201901 10329 ENVS 028 01 Global Environmental Health   10 111 Wilder Hall Bill Roebuck   TAS 40 36 IP  
201901 10276 ENVS 044 01 Environ/Politics SE Asia GEOG 044 01 10A 101 Fairchild Christopher Sneddon NW INT or SOC 30 29 IP  
201901 10236 ENVS 055 01 Ecological Economics   10 101 Fairchild Richard Howarth   SOC 40 39 IP  
201901 10292 ENVS 065 01 Global Envrmntl Politics   11
101

Fairchild
D.G. Webster   INT 40 21 IP  
201901 10321 ENVS 80.01 01 Arctic Environmental Change   2 102 Wilder Hall Lauren Culler   TAS 14 14 IP  
201901 10398 ENVS 80.09 01 Spatial Ecol & Conservation BIOL 020 01 2A 205 Life Sciences Center Jeffrey Kerby   TAS 12 12 IP  
201901 10339 ENVS 090 01 Independent Study&Research   ARR     Richard Howarth       1 IP  
201901 10370 ENVS 091 01 Thesis Research ENVS I   ARR     Richard Howarth       4 IP  
201901 10362 ENVS 092 01 Thesis Research in ENVS II   ARR     Richard Howarth       3 IP  
201901 10422 FILM 07.17 01 Fame and Hollywood Stardom   10A 230 Visual Arts Center Mary Desjardins W ART 16 16 IP  
201901 10352 FILM 022 01 Film Hist III: 1960-Present   2A 104 Visual Arts Center Paul Young W INT or ART 30 28 IP  
201901 10234 FILM 030 01 Documentary Videomaking   2A 108 Visual Arts Center Nora Jacobson W ART 12 11 IP  
201901 10282 FILM 033 01 Writing for the Screen I   10A 218m Visual Arts Center William Phillips   ART   15 IP  
201901 10262 FILM 040 01 Thry/Mthdlgy Film/TV Stds   3A 230 Visual Arts Center Mary Desjardins   ART 15 12 IP  
201901 10219 FILM 41.10 01 Global Gothic   2A 108 Dartmouth Hall Dennis Washburn NW ART 30 28 IP  
201901 10410 FILM 44.04 01 Sound: Practice and Theory   10 104 Visual Arts Center Amy Lawrence, Peter Ciardelli W ART 16 16 IP  
201901 10248 FILM 46.08 01 Television Without Borders   2A 001 Visual Arts Center Martin Roberts W INT or ART 35 0 IP  
201901 10294 FILM 47.01 01 Found Footage   10A 109 Visual Arts Center Jeffrey Ruoff   ART 10 10 IP  
201901 10303 FILM 080 01 Independent Study   ARR     Paul Young       3 IP  
201901 10312 FILM 093 01 Major Project   ARR     Paul Young       3 IP  
201901 10341 FILM 095 01 Honors Project I   ARR     Paul Young       2 IP  
201901 11057 FREN 001 01 Introductory French I   9L 107 Dartmouth Hall Brigitte Mosenthal     18 14 IP
201901 10882 FREN 002 01 Introductory French II   9L 219 Wilson Hall Sandra Mefoude Obiono     18 9 IP
201901 10841 FREN 002 02 Introductory French II   9L 104a Dartmouth Hall Loic Lerme     18 11 IP
201901 11043 FREN 002 03 Introductory French II   10 219 Wilson Hall Sandra Mefoude Obiono     18 14 IP
201901 10922 FREN 003 01 Intermediate French   10 104a Dartmouth Hall Loic Lerme     18 13 IP
201901 11063 FREN 003 02 Intermediate French   11 201f Carpenter Hall Annabelle Cone     18 17 IP
201901 11060 FREN 003 03 Intermediate French   10 217 Dartmouth Hall Kelly McConnell     18 16 IP
201901 11032 FREN 003 90 Intermediate French   LS     J Kathleen Wine       12 IP
201901 11054 FREN 07.02 01 French Graphic Novels   10A 102 Dartmouth Hall Annabelle Cone W LIT 16 12 IP
201901 11172 FREN 008 01 Exploring Fren Culture&Lang   10 103 Reed Hall Robert St. Clair W SOC   9 IP
201901 11176 FREN 008 02 Exploring Fren Culture&Lang   11 101 Dartmouth Hall Scott Sanders W SOC   9 IP
201901 11171 FREN 008 90 Exploring Fren Culture&Lang   LS     J Kathleen Wine W SOC   25 IP
201901 11177 FREN 009 90 LSA: Readings in French Lit   LS     J Kathleen Wine W LIT   12 IP
201901 11163 FREN 010 90 Intro to French Literature   LS     J Kathleen Wine W LIT   13 IP  
201901 11166 FREN 10.17 01 Saints, Martyrs, Demons   10 212 Dartmouth Hall Lucas Hollister W LIT   11 IP
201901 10890 FREN 011 01 Intensive French   10 107 Dartmouth Hall Brigitte Mosenthal     12 8 IP
201901 11051 FREN 012 90 Adv Writ&Speaking in French   LS     J Kathleen Wine W     13 IP
201901 11169 FREN 023 01 Neoclassicism & 18th Cent.   12 101 Dartmouth Hall Scott Sanders W LIT   6 IP
201901 11167 FREN 025 01 Intro French Lit&Culture IV   11 212 Dartmouth Hall Lucas Hollister W LIT   13 IP
201901 11164 FREN 029 90 French Civilization:FSP   FS     Yasser Elhariry W ART   10 IP
201901 11165 FREN 030 90 French Literature: FSP   FS     Yasser Elhariry W LIT   10 IP
201901 11039 FREN 031 90 The French Language:FSP   FS     Yasser Elhariry W     10 IP
201901 11168 FREN 40.07 01 Constellations of Loss   2 107 Dartmouth Hall Robert St. Clair W LIT   4 IP
201901 11170 FREN 078 01 Senior Major Workshop   2A 212 Dartmouth Hall Faith Beasley W LIT   4 IP
201901 10950 FREN 087 01 Thesis Reading and Research   ARR     David Laguardia       0 IP
201901 10969 FREN 089 01 Honors Seminar   ARR     David Laguardia       0 IP
201901 10233 GENE 197 01 Grad Research I: Level A   ARR     Jay Dunlap       5    
201901 10326 GENE 198 01 Grad Research I: Level B   ARR     Jay Dunlap       4    
201901 10334 GENE 199 01 Grad Research I: Level C   ARR     Jay Dunlap       1    
201901 11746 GENE 260 01 Biological Rhythms Journal Clu   ARR     Jay Dunlap       3    
201901 10278 GENE 261 01 Cancer Biology   ARR     Michael Cole       13    
201901 10267 GENE 297 01 Grad Research II: Level A   ARR     Jay Dunlap       0    
201901 10291 GENE 298 01 Grad Research II: Level B   ARR     Jay Dunlap       9    
201901 10309 GENE 299 01 Grad Research II: Level C   ARR     Jay Dunlap       3    
201901 10335 GEOG 001 01 Intro to Human Geography   11 060 Carson Brian Williams CI INT or SOC 40 40 IP  
201901 10298 GEOG 002 01 Global Health&Society INTS 018 01 2A 101 Fairchild Lisa Adams, John Butterly   INT or SOC 40 39 IP  
201901 10355 GEOG 006 01 Intro to Int'l Development INTS 016 01 10 205 Life Sciences Center Coleen Fox NW INT or SOC 30 25 IP  
201901 10403 GEOG 07.14 01 Thirsty Planet   2 102 Reed Hall Jonathan Winter   SCI 16 15 IP  
201901 10378 GEOG 008 01 Life in the Anthropocene   12 008 Fairchild Ethan Coffel   SCI 25 27 IP  
201901 10414 GEOG 009 01 Climate Change & Future Ag   10 007 Steele Hall Jonathan Winter   SCI 35 32 IP  
201901 10392 GEOG 011 01 Qualitative Methods   2A 008 Fairchild Abigail Neely   SOC 18 16 IP  
201901 10394 GEOG 21.01 01 Black Consciousness &Femins AAAS 67.50 01 10A 371 Berry Library Abigail Neely CI SOC 16 3 IP  
201901 10421 GEOG 028 01 Immigration,Race&Ethnicity LATS 040 01, SOCY 048 01 10A 008 Fairchild Richard Wright CI SOC 35 31 IP  
201901 10308 GEOG 044 01 Environ/Politics SE Asia ENVS 044 01 10A 101 Fairchild Christopher Sneddon NW INT or SOC 30 29 IP  
201901 10314 GEOG 054 01 Geovisualization   9L 008 Fairchild Jonathan Chipman   SLA 25 22 IP
201901 10324 GEOG 057 01 Urban Applications of GIS   3A 008 Fairchild Xun Shi, Ryan McKeon   TLA 20 6 IP  
201901 11115 GEOG 058 01 Critical Analysis in GIS   2 013 Fairchild Luis Alvarez Leon   TAS 16 10 IP  
201901 10431 GEOG 061 01 Global Movements   2A 021 Fairchild Richard Wright   INT or SOC 15 5 IP  
201901 10484 GEOG 065 01 Catastrophe, Human Survival   12 101 Fairchild Garnet Kindervater   SOC 25 30 IP  
201901 11073 GEOG 068 01 Environmental Justice ANTH 12.26 01 2A 102 Wilder Hall Maron Greenleaf   SOC 52 22 IP
201901 10639 GEOG 085 01 Senior Thesis I   ARR     Christopher Sneddon       6 IP  
201901 10648 GEOG 087 01 Senior Thesis II   ARR     Christopher Sneddon       0 IP  
201901 10343 GERM 001 02 Introductory German   9L 212 Dartmouth Hall Eric Miller       8 IP  
201901 10331 GERM 002 02 Introductory German   9L 101 Dartmouth Hall Petra McGillen       6 IP  
201901 10358 GERM 002 03 Introductory German   10 104 Thornton Hall Nicolay Ostrau       11 IP  
201901 10365 GERM 003 01 Intermediate German   10 105a Bartlett Ellis Shookman       5 IP
201901 10322 GERM 07.01 01 After Hitler   10A 108 Dartmouth Hall Yuliya Komska W INT or LIT 16 16 IP  
201901 10393 GERM 10.06 01 A Visual History of Germany   12 103 Dartmouth Hall Michael McGillen W ART   4 IP  
201901 10272 GERM 42.05 01 Material Realities: Matters COLT 40.05 01 10A 101 Thornton Hall Petra McGillen W LIT   8 IP
201901 10381 GERM 065 01 Topics:20thC.GermanCultural   2A       W LIT   0 IP
201901 11925 GERM 65.07 01 Babylon Berlin   2A 213 Dartmouth Hall Veronika Fuechtner CI INT or LIT   7 IP  
201901 10554 GOVT 004 01 Politics of the World   10 028 Silsby Hall Jeremy Horowitz   INT or SOC 40 36 IP
201901 10816 GOVT 005 01 International Politics   11 002 Rockefeller Jennifer Lind   INT or SOC 40 38 IP
201901 10846 GOVT 005 02 International Politics   2 002 Rockefeller Kathleen Powers   INT or SOC 40 38 IP
201901 10420 GOVT 005 03 International Politics   10 002 Rockefeller Kathleen Powers   INT or SOC 40 40 IP
201901 10703 GOVT 006 01 Political Ideas   10A 001 Rockefeller Lucas Swaine   TMV 40 35 IP
201901 10624 GOVT 07.02 01 Nationalism in War   2 209 Rockefeller Jennifer Lind NW INT 16 16 IP
201901 10530 GOVT 07.12 01 Intelligence & Ntl Security   2 119 Silsby Hall Jeffrey Friedman   SOC 16 16 IP  
201901 10730 GOVT 010 01 Quantit Political Analysis   2 213 Silsby Hall Joseph Bafumi   QDS 30 25 IP
201901 10743 GOVT 010 02 Quantit Political Analysis   10 001 Rockefeller Michael Herron   QDS   36 IP
201901 10602 GOVT 016 01 Data Visualization QSS 017 01 10A 061 Carson Robert Cooper   TLA 25 23 IP  
201901 10874 GOVT 018 01 Intro to Game Theory QSS 018 01 11 001 Rockefeller Michael Herron   QDS 30 33 IP  
201901 10577 GOVT 19.01 01 AppliedMultivarDataAnalysis   10A 213 Silsby Hall Dean Lacy   QDS 30 31 IP
201901 10965 GOVT 19.06 01 Race Incarceration&Politics QSS 30.06 01 2A 213 Silsby Hall David Cottrell   QDS 30 22 IP
201901 10319 GOVT 20.05 01 Revolution, Reform,Reaction LACS 50.09 01 2A 001 Rockefeller Peter DeShazo NW INT 35 29 IP  
201901 10607 GOVT 20.07 01 Religion and World Politics REL 069 01 10 312 Silsby Hall Robert Baum   TMV 30 30 IP  
201901 10385 GOVT 20.08 01 America and the Middle East MES 12.04 01 2A 105 Bartlett Ezzedine Fishere NW INT or SOC   20 IP
201901 10946 GOVT 30.07 01 American Political Economy   2 113 Silsby Hall Jason Sorens W SOC 30 20 IP
201901 10391 GOVT 40.23 01 Energy & Society of Mid Eas MES 04.01 01 10A 028 Haldeman Center Diederik Vandewalle, Chad Elias NW INT   13 IP  
201901 10755 GOVT 40.24 01 Dictatorship and Dissent MES 12.06 01 10A 201f Carpenter Hall Alaaeldin Abdel Elasswany NW INT or LIT   17 IP  
201901 10566 GOVT 042 01 Politics of Africa AAAS 87.05 01 2 L02 Carson Jeremy Horowitz NW INT or SOC 30 26 IP
201901 10900 GOVT 052 01 Russian Foreign Policy   3A 001 Rockefeller William Wohlforth W INT or SOC 30 25 IP
201901 10674 GOVT 053 01 International Security   2A 006 Kemeny Hall Nicholas Miller   INT or SOC 30 19 IP
201901 10543 GOVT 059 01 Foreign Polcy&Decisn Making   10 113 Silsby Hall Jeffrey Friedman   INT or SOC 30 25 IP
201901 10799 GOVT 60.05 01 Indigenous Nationalism NAS 036 01 10A 217 Dartmouth Hall Dale Turner NW INT or SOC 36 31 IP
201901 10508 GOVT 60.09 01 Indians & Eur. Pol. Thought NAS 048 01 2A 060 Carson Dale Turner W TMV 18 12 IP
201901 10194 GOVT 60.18 01   Daniel Webster College Case COCO 024 01, ENGL 52.11 01, HIST 90.06 01 10A 008 Kemeny Hall Robert Bonner, James Muirhead, Donald Pease   TMV 35 34 IP
201901 10862 GOVT 061 01 Jurisprudence   10 209 Rockefeller James Murphy   TMV 30 17 IP
201901 10488 GOVT 080 01 Readings in Government   ARR     James Muirhead       1 IP  
201901 10782 GOVT 81.26 01 Putin: Russia 21st Century   10A 108 Kemeny Hall Philip Short   INT 16 15 IP
201901 10513 GOVT 83.02 01 Politics and Markets PBPL 81.09 01 10A 215 Silsby Hall Linda Fowler W SOC 16 16 IP
201901 10599 GOVT 83.19 01 American Political Behavior   2A 208 Rockefeller Dean Lacy W SOC 16 14 IP
201901 11109 GOVT 83.24 01 Inequality & Amer Democracy PBPL 84.04 01 6A 215 Silsby Hall Herschel Nachlis     16 17 IP
201901 10500 GOVT 84.14 01 Foreign Aid   10A 209 Rockefeller John Carey   INT 16 12 IP
201901 10925 GOVT 85.01 01 Diplomacy   2A 215 Silsby Hall Jacob Sullivan   INT or SOC 16 19 IP
201901 10956 GOVT 85.10 01 State Making & State Brking   6A 213 Baker Library Jason Sorens   INT 16 5 IP
201901 10936 GOVT 85.37 01 Resistance & Collaboration   6B 213 Silsby Hall Nicholas Miller   SOC 16 15 IP
201901 10715 GOVT 86.03 01 Contemp Political Theory   2A 119 Silsby Hall Lucas Swaine   TMV 16 15 IP
201901 10690 GOVT 86.32 01 Tocqueville┬┐s Democ America   10A 104 Raven House Trevor Latimer W TMV 16 7 IP
201901 11108 GOVT 86.37 01 The Ethics of War and Peace   11 209 Rockefeller James Murphy     16 16 IP
201901 10833 GOVT 098 01 Honors Research   3B 209 Rockefeller John Carey, Benjamin Valentino       11 IP  
201901 10202 GRK 01.02 01 Intensive Greek   9S 101 Reed Hall Timothy Pulju       4 IP
201901 11682 GRK 003 01 Intermediate Greek   9L 105 Reed Hall Afroditi Manthati-Angelopoulou       3 IP
201901 10212 GRK 03.02 01 Intensive Greek   2 101 Reed Hall Timothy Pulju       4 IP
201901 10241 GRK 011 01 Modern Greek I   2 213 Dartmouth Hall Irene Kacandes     20 3 IP
201901 10486 GRK 30.06 01 Aristophanes and Plautus LAT 30.06 01 10A 101 Reed Hall Roberta Stewart W LIT 16 11 IP
201901 10466 GRK 085 01 Independ Reading&Research   ARR     Margaret Graver       0 IP  
201901 10415 GRK 087 01 Thesis   ARR     Margaret Graver       0 IP  
201901 10399 HEBR 002 01 1st Yr Crs Modern Hebrew   2 105a Bartlett Nurit Ben-Yehuda       5 IP  
201901 10775 HEBR 059 01 Indp Adv Stdy/Hebr Lang/Lit   ARR     Lewis Glinert NW LIT   0 IP  
201901 10347 HIST 001 01 Turning Points in Amer Hist   10 C312 Carson Robert Bonner, Paul Musselwhite W SOC   12 IP  
201901 11677 HIST 05.01 01 PreColonial African History AAAS 014 01 12 C214 Carson Jeremy Dell NW SOC 35 17 IP  
201901 10437 HIST 05.08 01 Africa and the World AAAS 019 01 11 104a Dartmouth Hall Clifford Campbell NW INT or SOC 30 16 IP  
201901 10662 HIST 07.27 01 Power, Piety, Politics   11 C312 Carson Pamela Voekel   INT or TMV 16 16 IP  
201901 10672 HIST 07.31 01 Catherine the Great   2 C312 Carson Erika Monahan NW INT or SOC 16 16 IP  
201901 10604 HIST 08.02 01 Mkng Mod Wrld Econ1800-2014   9L C214 Carson Stefan Link W INT or SOC 35 4 IP  
201901 10616 HIST 09.04 01 Intellectual Hist Capitalsm   10A C312 Carson Stefan Link W TMV 20 13 IP  
201901 10627 HIST 011 01 Age of American Revolution   12 C312 Carson Paul Musselwhite W SOC 35 12 IP  
201901 10558 HIST 017 01 Black Amer Since Civil War AAAS 013 01 2A First Cutter/Shabazz Derrick White W SOC 36 6 IP  
201901 10534 HIST 030 01 Black Sporting Experience AAAS 023 01 10A 104a Dartmouth Hall Derrick White CI SOC 24 13 IP  
201901 11676 HIST 31.01 01 Latina/o Social Movements LATS 020 01 10A 109 Dartmouth Hall Matthew Garcia W SOC   15 IP  
201901 11678 HIST 38.03 01 Pan-Indianism NAS 051 01 11 107 Dartmouth Hall Maurice Crandall NW SOC   7 IP  
201901 10746 HIST 039 01 20thC NativeAmericanHistory NAS 016 01 12 107 Dartmouth Hall Maurice Crandall NW SOC   9 IP
201901 11675 HIST 41.01 01 Empires and Nations   2 060 Carson David Petruccelli W SOC 35 11 IP  
201901 10638 HIST 054 01 The Russian Empire   10 201c Carpenter Hall Erika Monahan W SOC 35 15 IP  
201901 10328 HIST 070 01 Gender & Mod ME & No Africa   11 101 Reed Hall Golnar Nikpour NW SOC 35 5 IP  
201901 10371 HIST 072 01 Imprial China/Global Cntxt   11 109 Dartmouth Hall Pamela Crossley NW SOC 35 9 IP  
201901 10307 HIST 077 01 Imperialism Modrn East Asia   3B 060 Carson Steven Ericson NW INT or SOC 35 12 IP
201901 10187 HIST 78.02 01 N Korea Origins&Transitions ASCL 64.03 01 10 060 Carson Soyoung Suh NW SOC 35 19 IP  
201901 11875 HIST 78.03 01 The Two Koreas,1948-Present ASCL 64.05 01 12 109 Dartmouth Hall Soyoung Suh     35 11 IP
201901 10337 HIST 079 01 Postwar Japan   10A L01 Carson Steven Ericson NW SOC 35 35 IP  
201901 10419 HIST 90.04 01 Making of Modern Mid East JWST 044 01, MES 02.01 01 12 107 Thornton Hall Andrew Simon NW INT or SOC   25 IP
201901 10237 HIST 90.06 01   Daniel Webster College Case COCO 024 01, ENGL 52.11 01, GOVT 60.18 01 10A 008 Kemeny Hall Robert Bonner, James Muirhead, Donald Pease   TMV 35 34 IP
201901 11779 HIST 90.08 01 Democracy: ANCT to MDRN CLST 11.13 01 10A 105 Reed Hall Scott Arcenas W INT or SOC 16 5 IP  
201901 10477 HIST 92.02 01 Nat'lism & Revolution Carib AAAS 062 01, LACS 054 01 2 277 Berry Library Clifford Campbell NW INT or SOC 30 15 IP  
201901 10253 HIST 94.05 01 Roman History: The Republic CLST 017 01 12 060 Carson Roberta Stewart W SOC   19 IP
201901 10356 HIST 94.11 01 Jewish Views of Christnty JWST 36.02 01, REL 32.06 01 10A C214 Carson Shaul Magid CI INT or TMV 20 11 IP
201901 10591 HIST 96.03 01 Topics in British History   2A 102 Sanborn Carl Estabrook W SOC   11 IP  
201901 10527 HIST 96.08 01 Pen and Ink Witchcraft NAS 81.03 01 2A C312 Carson Colin Calloway NW INT or TMV 16 17 IP
201901 11103 HIST 96.13 01 Great Explanations   3A C312 Carson Pamela Crossley       6 IP  
201901 11923 HIST 097 01 Independent Study   ARR     Robert Bonner       2 IP  
201901 10363 HIST 099 01 Thesis   ARR     Leslie Butler       5 IP  
201901 11179 HUM 002 01 The Modern Labyrinth   12 008 Kemeny Hall Hakan Tell, Colleen Boggs, Andrea Tarnowski, Steve Swayne W LIT 48 55 IP  
201901 10293 HUM 002 02 The Modern Labyrinth(Discussion)   M, W, F 12:50 PM-1:55 PM   119 Silsby Hall Colleen Boggs W LIT 16 11    
201901 10311 HUM 002 03 The Modern Labyrinth(Discussion)   M, W, F 12:50 PM-1:55 PM   102 Reed Hall Hakan Tell W LIT 16 16    
201901 10301 HUM 002 04 The Modern Labyrinth(Discussion)   M, W, F 12:50 PM-1:55 PM   106 Reed Hall Steve Swayne W LIT 16 16    
201901 11777 HUM 002 05 The Modern Labyrinth(Discussion)   M, W, F 12:50 PM-1:55 PM   105 Reed Hall Andrea Tarnowski W LIT 16 12    
201901 10443 INTS 016 01 Intro to Int'l Development GEOG 006 01 10 205 Life Sciences Center Coleen Fox NW INT or SOC 30 25 IP  
201901 10277 INTS 17.09 01 Multilingualism& its Others COLT 49.06 01 6B 101 Dartmouth Hall Yuliya Komska   SOC   8 IP  
201901 10338 INTS 018 01 Global Health&Society GEOG 002 01 2A 101 Fairchild Lisa Adams, John Butterly   INT or SOC 40 39 IP  
201901 10992 ITAL 001 01 Introductory Italian I   9L 103 Dartmouth Hall Matteo Gilebbi     18 7 IP
201901 11775 ITAL 001 02 Introductory Italian I   9L 217 Dartmouth Hall Damiano Benvegnu     18 7 IP
201901 10977 ITAL 002 01 Introductory Italian II   9L 109 Dartmouth Hall Giorgio Alberti     18 8 IP
201901 10985 ITAL 002 02 Introductory Italian II   10 109 Dartmouth Hall Damiano Benvegnu     18 11 IP
201901 11047 ITAL 003 01 Introductory Italian III   10 103 Dartmouth Hall Matteo Gilebbi     18 6 IP
201901 10999 ITAL 008 90 Exploring Ital Culture&Lang   LS     Tonia Convertini W SOC   12 IP  
201901 10815 ITAL 010 90 Intro to Italian Literature   LS     Tonia Convertini W LIT   12 IP  
201901 11174 ITAL 10.21 01 Modes of Desire in Ital Lit   12 104a Dartmouth Hall Giorgio Alberti W LIT   4 IP
201901 10830 ITAL 012 90 Adv Writng&Speaking in Ital   LS     Tonia Convertini W     12 IP  
201901 11006 ITAL 085 01 Independ Reading & Research   ARR     David Laguardia       0 IP
201901 11743 ITAL 085 02 Independ Reading & Research   ARR     Tonia Convertini     1 1 IP  
201901 11013 ITAL 088 01 Senior Ind Reading&Research   ARR     David Laguardia       1 IP
201901 11019 ITAL 089 01 Honors Seminar   ARR     David Laguardia       0 IP
201901 10296 JAPN 002 01 First Yr Course in Japanese   9S 104 Thornton Hall Ikuko Washburn     18 7 IP
201901 11075 JAPN 002 02 First Yr Course in Japanese   9S 107 Thornton Hall Mayumi Ishida     18 5 IP
201901 10536 JAPN 032 01 Advanced Japanese   11 107 Thornton Hall Mayumi Ishida NW LIT 18 4 IP  
201901 11674 JAPN 049 01 Ind Adv Stdy Japn Lang&Lit   ARR     Allen Hockley NW LIT   0 IP  
201901 10366 JWST 36.02 01 Jewish Viewsof Christianity HIST 94.11 01, REL 32.06 01 10A C214 Carson Shaul Magid CI INT or TMV 20 11 IP
201901 10409 JWST 044 01 Making of Modern Mid East HIST 90.04 01, MES 02.01 01 12 107 Thornton Hall Andrew Simon NW INT or SOC   25 IP
201901 10494 JWST 045 01 Soundscapes of Middle East MES 10.10 01 11 105a Bartlett Andrew Simon NW INT or ART   8 IP
201901 10418 JWST 053 01 Gender and Judaism REL 19.22 01, WGSS 33.03 01 2A 101 Reed Hall Rachel Greenblatt CI TMV 20 8 IP
201901 10388 JWST 085 01 Independ Study & Research   ARR     Susannah Heschel       1 IP  
201901 10416 LACS 001 01 Intro Latin Am & Caribbean   2 208 Rockefeller Pamela Voekel NW SOC 35 9 IP
201901 10467 LACS 07.05 01 Latinx Stage and Screen   10 371 Berry Library Desiree Garcia   ART 16 14 IP  
201901 10252 LACS 30.09 01 Mexicanidad ARTH 40.04 01 12 201f Carpenter Hall Mary Coffey CI ART 40 6 IP  
201901 10317 LACS 042 01 The Aztecs ANTH 021 01 10 L01 Carson Deborah Nichols NW SOC 35 34 IP  
201901 10346 LACS 50.09 01 Revolution, Reform,Reaction GOVT 20.05 01 2A 001 Rockefeller Peter DeShazo NW INT 35 29 IP  
201901 10522 LACS 054 01 Nat'lism & Revolution Carib AAAS 062 01, HIST 92.02 01 2 277 Berry Library Clifford Campbell NW INT or SOC 30 15 IP  
201901 10447 LACS 089 01 Independent Study   ARR     Matthew Garcia       0 IP  
201901 10424 LACS 098 01 Honors Thesis I   ARR     Matthew Garcia       0 IP  
201901 10404 LAT 001 01 Introductory Latin   9L 104 Reed Hall Jennifer Lynn       21 IP
201901 11896 LAT 001 02 Introductory Latin   9L 060 Carson Bryce Walker     18 19 IP  
201901 10357 LAT 003 01 Intermediate Latin   9L 107 Reed Hall Margaretha Kramer     18 17 IP
201901 10287 LAT 003 02 Intermediate Latin   9L 105 Kemeny Hall Scott Arcenas     18 16 IP
201901 11098 LAT 003 03 Intermediate Latin   2 102 Dartmouth Hall Jennifer Lynn       13 IP
201901 11895 LAT 003 04 Intermediate Latin   2 108 Reed Hall Bryce Walker     18 16 IP
201901 10476 LAT 30.06 01 Aristophanes and Plautus GRK 30.06 01 10A 101 Reed Hall Roberta Stewart W LIT 16 11 IP  
201901 10367 LAT 085 01 Independ Reading & Research   ARR     Margaret Graver       2 IP  
201901 10434 LAT 087 01 Thesis   ARR     Margaret Graver       0 IP  
201901 10384 LATS 020 01 Latino/a Social Movements HIST 31.01 01 10A 109 Dartmouth Hall Matthew Garcia W SOC   15 IP  
201901 10453 LATS 040 01 Immigration,Race&Ethnicity GEOG 028 01, SOCY 048 01 10A 008 Fairchild Richard Wright CI SOC 35 31 IP  
201901 10374 LATS 045 01 US-Mexican Borderlands   12 003 Rockefeller Desiree Garcia CI SOC   30 IP  
201901 10458 LATS 089 01 Independent Study   ARR     Matthew Garcia       1 IP  
201901 10433 LATS 098 01 Honors Thesis I   ARR     Matthew Garcia       0 IP  
201901 11899 LATS 099 01 Honors Thesis II   ARR     Matthew Garcia       1 IP  
201901 11201 LING 001 01 Introductory Linguistics   12 L02 Carson Laura McPherson   QDS 50 54 IP
201901 11932 LING 008 90 The Structure of Maori   FS     David Peterson       7    
201901 11198 LING 023 01 Semantics and Pragmatics   10A 108 Reed Hall Thomas Ernst   QDS 25 8 IP
201901 11202 LING 026 01 Morphology   2 006 Kemeny Hall Laura McPherson   QDS 30 30 IP
201901 11200 LING 054 90 Foreign Stdy in Linguistics   ARR     David Peterson   SOC   5    
201901 11897 LING 087 01 Honors Thesis   ARR     David Peterson       2 IP  
201901 11784 MALS 121 01 Symposium Substitute   ARR     Donald Pease     5 2 IP  
201901 11785 MALS 127 01 Independent Study   ARR     Barbara Kreiger     1 1 IP  
201901 11786 MALS 127 02 Independent Study   ARR     Erma Mellinger     1 1 IP  
201901 11787 MALS 127 03 Independent Study   ARR     Gary Lenhart     1 1 IP  
201901 11788 MALS 127 04 Independent Study   ARR     Barbara Kreiger     1 1 IP  
201901 11789 MALS 127 05 Independent Study   ARR     Gary Lenhart     1 1 IP  
201901 11790 MALS 127 06 Independent Study   ARR     Barbara Kreiger     1 1 IP  
201901 11791 MALS 127 07 Independent Study   ARR     James Dobson     1 0 IP  
201901 11792 MALS 127 08 Independent Study   ARR     Gary Lenhart     1 1 IP  
201901 11793 MALS 127 09 Independent Study   ARR     Lawrence Olmsted     1 1 IP  
201901 11794 MALS 127 10 Independent Study   ARR     Lawrence Olmsted     1 1 IP  
201901 10369 MALS 131 01 Soc Science Research Methods   Tu, Th 10:10 AM-12:00 PM   021 Fairchild Kerry Landers     15 12    
201901 11783 MALS 133 01 Teaching Methodologies   ARR     Donald Pease     5 2 IP  
201901 11781 MALS 137 01 Thesis Research   ARR     Donald Pease     30 15 IP  
201901 11782 MALS 137 02 Thesis Research   ARR     Donald Pease     30 10 IP  
201901 10401 MALS 236 01 Playwriting   M 1:00 PM-4:00 PM   103 Carpenter Hall Eugenie Carabatsos     12 3    
201901 10429 MALS 239 01 Poetry   W 4:30 PM-7:30 PM   104 Reed Hall Gary Lenhart     12 8    
201901 10412 MALS 245 01 Non-Fiction: Personal Essay   M 4:30 PM-7:30 PM   208 Rockefeller Barbara Kreiger     12 11    
201901 10349 MALS 293 01 Empire and Law   W 1:00 PM-4:00 PM   133 Life Sciences Center Gabrielle Clark     15 11    
201901 10389 MALS 296 01 Women & Comedy in America Film   Tu, Th 2:25 PM-4:15 PM   230 Visual Arts Center Joanna Rapf     15 10    
201901 10360 MALS 337 01 New Glob Ord: Devpt, Dem & Rev   Tu, Th 4:30 PM-6:30 PM   104a Dartmouth Hall Peter DeShazo, Evelyn Lechner     25 16    
201901 11137 MATH 003 01 Calculus   9L 006 Kemeny Hall Marisabel Rodriguez Messan   QDS 35 16 IP  
201901 11140 MATH 003 02 Calculus   10 006 Kemeny Hall Marisabel Rodriguez Messan   QDS 35 34 IP  
201901 11155 MATH 003 03 Calculus   11 006 Kemeny Hall Nathan Dowlin   QDS 35 34 IP  
201901 11158 MATH 003 04 Calculus   2 061 Carson Edward Taylor   QDS 35 24 IP  
201901 11135 MATH 008 01 Calc Func One/Sev Variable   11 008 Kemeny Hall Samuel Lin   QDS 45 28 IP  
201901 11161 MATH 008 02 Calc Func One/Sev Variable   2 008 Kemeny Hall Bjoern Muetzel   QDS 45 44 IP  
201901 11133 MATH 013 01 Calc of Vector-Valued Fctns   10 007 Kemeny Hall Martin Tassy   QDS 35 30 IP  
201901 11162 MATH 013 02 Calc of Vector-Valued Fctns   11 007 Kemeny Hall Martin Tassy   QDS 35 33 IP  
201901 11160 MATH 013 03 Calc of Vector-Valued Fctns   12 006 Kemeny Hall Mitsuo Kobayashi   QDS 35 35 IP  
201901 11129 MATH 017 01 Intro: Math Beyond Calculus   2 105 Kemeny Hall Peter Doyle   QDS 15 14 IP  
201901 11130 MATH 023 01 Differential Equations   11 108 Kemeny Hall Anne Gelb   QDS 35 28 IP  
201901 11126 MATH 023 02 Differential Equations   12 108 Kemeny Hall Laura Petto   QDS 35 10 IP  
201901 11139 MATH 024 01 Linear Algebra   10 105 Kemeny Hall Tsvetelina Petkova   QDS   18 IP  
201901 11136 MATH 028 01 Intro Combinatorics   10 028 Haldeman Center Rosa Orellana   QDS   13 IP  
201901 11127 MATH 035 01 Real Analysis   11 105 Kemeny Hall Vladimir Chernov   QDS   43 IP  
201901 11128 MATH 040 01 Probab/Statistics Inference   12 105 Kemeny Hall Eugene Demidenko   QDS   36 IP  
201901 11134 MATH 042 01 Differential Geometry I   2 201 Kemeny Hall Samuel Lin   QDS   8 IP  
201901 11142 MATH 063 01 Real Analysis   11 028 Haldeman Center Johannes van Erp   QDS   18 IP  
201901 11131 MATH 069 01 Logic: Honors   12 201 Kemeny Hall Marcia Groszek   QDS   5 IP  
201901 11156 MATH 76.01 01 Topics in Applied Math   10 108 Kemeny Hall Timmy Ma   QDS   21 IP  
201901 11144 MATH 081 01 Abstract Algebra   10 004 Kemeny Hall John Voight   QDS   11 IP  
201901 11145 MATH 087 01 Reading Course   ARR     Thomas Shemanske, Dana Williams       2 IP  
201901 11146 MATH 097 01 Undergraduate Research   ARR     Thomas Shemanske, Dana Williams       1 IP  
201901 11141 MATH 104 01 Topics in Topology   11 004 Kemeny Hall Craig Sutton       5    
201901 11157 MATH 106 01 Topics in Applied Math   12 200 Kemeny Hall Yoonsang Lee       11    
201901 11147 MATH 107 01 Supervised Tutoring   ARR     Rosa Orellana       1    
201901 11143 MATH 111 01 Algebra   10 004 Kemeny Hall John Voight       5    
201901 11138 MATH 124 01 Current Prob in Topology   12 004 Kemeny Hall Tsvetelina Petkova       10    
201901 11132 MATH 126 01 Current Prob Applied Math   2             0    
201901 11148 MATH 127 01 Reading Course   ARR     Rosa Orellana       7    
201901 11149 MATH 137 01 Independent Reading   ARR     Rosa Orellana       5    
201901 11150 MATH 148 01 Independent Project   ARR     Rosa Orellana       2    
201901 11151 MATH 149 01 Supervised Teaching   ARR     Rosa Orellana       2    
201901 11152 MATH 156 01 Graduate Research   ARR     Rosa Orellana       15    
201901 11153 MATH 157 01 Thesis Research   ARR     Rosa Orellana       15    
201901 11154 MATH 158 01 Independent Research   ARR     Rosa Orellana       7    
201901 10438 MES 01.01 01 Intro to Mid East Studies   2A 206 Dartmouth Hall Tarek El-Ariss NW INT or SOC   35 IP
201901 10463 MES 02.01 01 Making of Modern Mid East HIST 90.04 01, JWST 044 01 12 107 Thornton Hall Andrew Simon NW INT or SOC   25 IP
201901 10451 MES 04.01 01 Energy & Society of Mid Eas GOVT 40.23 01 10A 028 Haldeman Center Diederik Vandewalle, Chad Elias NW INT   13 IP  
201901 10930 MES 06.02 01 Introduction to Islam REL 008 01 10 107 Reed Hall Candace Mixon NW TMV 60 19 IP  
201901 10472 MES 07.01 01 Arab Revolutions   10A 105 Bartlett Ezzedine Fishere NW INT 16 16 IP
201901 10483 MES 10.10 01 Soundscapes of Middle East JWST 045 01 11 105a Bartlett Andrew Simon NW INT or ART   8 IP
201901 10502 MES 12.04 01 America and the Middle East GOVT 20.08 01 2A 105 Bartlett Ezzedine Fishere NW INT or SOC   20 IP
201901 10765 MES 12.06 01 Dictatorship and Dissent GOVT 40.24 01 10A 201f Carpenter Hall Alaaeldin Abdel Elasswany NW INT or LIT   17 IP  
201901 10804 MES 15.01 01 Craft of Fiction: Al Aswany CRWT 40.07 01 2A L01 Carson Alaaeldin Abdel Elasswany NW LIT   14 IP  
201901 10512 MES 19.03 01 Arab Feminisms WGSS 24.01 01 2 104 Thornton Hall Eman Morsi NW INT or LIT   12 IP  
201901 10528 MES 085 01 Independent Research   ARR     Tarek El-Ariss       0 IP  
201901 10704 MES 087 01 Honors Thesis   ARR     Tarek El-Ariss       0 IP  
201901 11085 MICR 104 01 Mole Mechanisms of Cell Respon BIOL 103 01 M, W, Th, F 8:30 AM-9:50 AM   105 Life Sciences Center Charles Barlowe, James Moseley, Arminja Kettenbach, Brent Berwin, Henry Higgs       20    
201901 10506 MICR 128 01 Enterprise Experience Intern   ARR     Giovanni Bosco       0 IP  
201901 10380 MICR 142 01 Adv Cell & Mol. Immunology   ARR     Edward Usherwood     12 11    
201901 11796 MICR 169 01 Supervised Teaching: Biol Sci   ARR     David Leib       0    
201901 10478 MICR 197 01 Graduate Research I: Level I   ARR     David Leib       11    
201901 10364 MICR 198 01 Graduate Research I: Level II   ARR     David Leib       6    
201901 10460 MICR 199 01 Graduate Research I: Level III   ARR     David Leib       0    
201901 10373 MICR 264 01 Immunology   ARR     Yina Huang       33    
201901 10430 MICR 265 01 Molecular Pathogenesis   ARR     Deborah Hogan, Robert Cramer       22    
201901 10397 MICR 295 01 Independent Study   ARR     David Leib       1 IP  
201901 10469 MICR 297 01 Graduate Research II:Level I   ARR     David Leib       8    
201901 10387 MICR 298 01 Graduate Research II:Level II   ARR     David Leib       35    
201901 10407 MICR 299 01 Graduate Research II:Level III   ARR     David Leib       2    
201901 11065 MUS 001 01 Beginning Music Theory   2A Faulkner Hopkins Center Richard Beaudoin   ART 25 25 IP  
201901 10688 MUS 002 01 The Music of Today   11 Faulkner Hopkins Center Kui Dong W ART 35 49 IP  
201901 11067 MUS 07.06 01 The Power of Music   2A 219 Wilson Hall Theodore Levin W ART 16 16 IP  
201901 10652 MUS 14.01 01 Music, Mind, Invention   ARR     Michael Casey   TAS 5 8 IP  
201901 11099 MUS 17.04 01 Mus Instrum: Art & Science COCO 020 01, ENGS 17.04 01 10A Hartman Hopkins Center Theodore Levin, Ulrike Wegst NW ART 32 20 IP
201901 10473 MUS 020 01 Intro to Music Theory   10 Faulkner Hopkins Center Diane Belcher   ART 30 7 IP  
201901 10461 MUS 022 01 Harmony and Rhythm   10 Lower Buck Hopkins Center Spencer Topel W ART 15 11 IP  
201901 10723 MUS 028 01 Sonic Space and Form   3A Conference Hallgarten Sang Wook Nam W ART 10 10 IP  
201901 10497 MUS 030 01 Composition Seminar   11 Lower Buck Hopkins Center Spencer Topel   ART 12 5 IP  
201901 10710 MUS 032 01 Improvisation   2 Faulkner Hopkins Center Kui Dong W ART 9 16 IP  
201901 11072 MUS 043 01 Modern Classical Music   10A Faulkner Hopkins Center Richard Beaudoin W ART 20 17 IP  
201901 10733 MUS 50.11 01 Chamber Music   ARR     Marcia Cassidy, Gregory Hayes W ART   6 IP  
201901 10867 MUS 50.12 01 Chamber Music   ARR     Marcia Cassidy, Gregory Hayes W ART   4 IP  
201901 10857 MUS 50.13 01 Chamber Music   ARR     Marcia Cassidy, Gregory Hayes W ART   2 IP  
201901 10562 MUS 50.21 01 Contemporary Music   ARR     Amy Garapic W ART   3 IP  
201901 10876 MUS 50.22 01 Contemporary Music   ARR     Amy Garapic W ART   5 IP  
201901 10886 MUS 50.23 01 Contemporary Music   ARR     Amy Garapic W ART   0 IP  
201901 10441 MUS 051 01 Oral Tradition Musicianship   2A Hartman Hopkins Center Hafiz Farel Shabazz NW ART 25 36 IP  
201901 10539 MUS 53.01 01 IIP Keyboards 1   ARR     Diane Belcher, Michael Eckroth, Sally Pinkas, Gregory Hayes W ART   9 IP  
201901 10895 MUS 53.02 01 IIP Keyboards 2   ARR     Diane Belcher, Michael Eckroth, Sally Pinkas, Gregory Hayes W ART   18 IP  
201901 10904 MUS 53.03 01 IIP Keyboards 3   ARR     Diane Belcher, Michael Eckroth, Sally Pinkas, Gregory Hayes W ART   6 IP  
201901 10606 MUS 54.01 01 IIP Woodwinds 1   ARR     Neil Boyer, Rachel Braude, Michael Zsoldos, Janet Polk, Jan Halloran       4 IP  
201901 10915 MUS 54.02 01 IIP Woodwinds 2   ARR     Neil Boyer, Rachel Braude, Michael Zsoldos, Janet Polk, Jan Halloran       13 IP  
201901 10924 MUS 54.03 01 IIP Woodwinds 3   ARR     Neil Boyer, Rachel Braude, Michael Zsoldos, Janet Polk, Jan Halloran   ART   4 IP  
201901 10628 MUS 55.01 01 IIP Brass 1   ARR     Timothy Atherton, Patrick Kennelly, Edward Carroll       3 IP  
201901 10944 MUS 55.02 01 IIP Brass 2   ARR     Timothy Atherton, Patrick Kennelly, Edward Carroll       5 IP  
201901 10931 MUS 55.03 01 IIP Brass 3   ARR     Timothy Atherton, Patrick Kennelly, Edward Carroll   ART   0 IP  
201901 10668 MUS 56.01 01 IIP Strings 1   ARR     Marcia Cassidy, Karl Doty, Jason Ennis, Miki Sophia Cloud, John Muratore, John Dunlop       9 IP  
201901 10953 MUS 56.02 01 IIP Strings 2   ARR     Marcia Cassidy, Karl Doty, Jason Ennis, Miki Sophia Cloud, John Muratore, John Dunlop       21 IP  
201901 10838 MUS 56.03 01 IIP Strings 3   ARR     Marcia Cassidy, Karl Doty, Jason Ennis, Miki Sophia Cloud, John Muratore, John Dunlop   ART   4 IP  
201901 10617 MUS 57.01 01 IIP Voice 1   ARR     Louis Burkot, Erma Mellinger       7 IP  
201901 10962 MUS 57.02 01 IIP Voice 2   ARR     Louis Burkot, Erma Mellinger       10 IP  
201901 10972 MUS 57.03 01 IIP Voice 3   ARR     Louis Burkot, Erma Mellinger   ART   6 IP  
201901 10576 MUS 58.01 01 IIP Percussion 1   ARR     Amy Garapic       2 IP  
201901 10981 MUS 58.02 01 IIP Percussion 2   ARR     Amy Garapic       3 IP  
201901 10988 MUS 58.03 01 IIP Percussion 3   ARR     Amy Garapic   ART   2 IP  
201901 10995 MUS 59.11 01 Jazz Ensemble   ARR     Taylor Bynum       1 IP  
201901 11101 MUS 59.12 01 Jazz Ensemble   ARR     Taylor Bynum       2 IP  
201901 11007 MUS 59.31 01 Gospel Choir   ARR     Walter Cunningham       3 IP  
201901 11014 MUS 59.32 01 Gospel Choir   ARR     Walter Cunningham       9 IP  
201901 11020 MUS 59.41 01 Handel Society   ARR     Robert Duff       0 IP  
201901 11024 MUS 59.42 01 Handel Society   ARR     Robert Duff       0 IP  
201901 10828 MUS 59.51 01 Symphony Orchestra   ARR     Filippo Ciabatti       0 IP  
201901 11028 MUS 59.52 01 Symphony Orchestra   ARR     Filippo Ciabatti       2 IP  
201901 11033 MUS 060 01 Advanced Study/Keyboard   ARR     Diane Belcher, Michael Eckroth, Sally Pinkas, Gregory Hayes   ART   1 IP  
201901 11062 MUS 061 01 Advanced Study/Woodwinds   ARR     Neil Boyer, Rachel Braude, Michael Zsoldos, Janet Polk, Jan Halloran   ART   0 IP  
201901 10525 MUS 062 01 Advanced Study/Brass   ARR     Timothy Atherton, Patrick Kennelly, Edward Carroll   ART   0 IP  
201901 10587 MUS 063 01 Advanced Study/Strings   ARR     Marcia Cassidy, Karl Doty, Miki Sophia Cloud, John Dunlop, Jason Ennis   ART   1 IP  
201901 10515 MUS 064 01 Advanced Study/Voice   ARR     Louis Burkot, Erma Mellinger   ART   1 IP  
201901 11059 MUS 065 01 Advanced Study/Percussion   ARR     Amy Garapic   ART   0 IP  
201901 11068 MUS 082 01 Musicology/Ethnomusicology   ARR     Kui Dong   ART   0 IP  
201901 11069 MUS 083 01 Sp Studies:Compositn&Theory   ARR     Kui Dong   ART   0 IP  
201901 11053 MUS 084 01 Special Study: Performance   ARR     Kui Dong   ART   0 IP  
201901 10800 MUS 086 01 Other Special Studies   ARR     Kui Dong   ART   0 IP  
201901 11041 MUS 088 01 Honors   ARR     Kui Dong       0 IP  
201901 10640 MUS 102 01 Music, Mind, Invention   ARR     Michael Casey     6 5    
201901 10808 MUS 137 01 Directed Research I   ARR     Michael Casey       1    
201901 11070 MUS 138 01 Directed Research II   ARR     Michael Casey       3    
201901 10818 MUS 139 01 Directed Research III   ARR     Michael Casey       1    
201901 10333 NAS 011 01 Ancient Native Americans ANTH 011 01 12 002 Rockefeller Deborah Nichols, Nathaniel Kitchel NW SOC 50 12 IP  
201901 10459 NAS 016 01 20thC NativeAmericanHistory HIST 039 01 12 107 Dartmouth Hall Maurice Crandall NW SOC   9 IP
201901 10485 NAS 022 01 Native American Lives   2 110 Moore Vera Palmer CI SOC 30 28 IP
201901 11088 NAS 30.10 01 Language,Landscape,Identity ANTH 12.12 01 2A 110 Moore Bernard Perley CI TMV 20 14 IP
201901 10498 NAS 034 01 Native Amer Oral Trad Lit ENGL 55.14 01 10 B03 Moore Vera Palmer NW LIT 35 37 IP
201901 10779 NAS 036 01 Indigenous Nationalism GOVT 60.05 01 10A 217 Dartmouth Hall Dale Turner NW INT or SOC 36 31 IP
201901 11087 NAS 041 01 Native Am Literature&Law   10A 006 Kemeny Hall N Bruce Duthu CI LIT   16 IP
201901 10735 NAS 048 01 Indians & Eur. Pol. Thought GOVT 60.09 01 2A 060 Carson Dale Turner W TMV 18 12 IP
201901 10822 NAS 051 01 Pan -Indianism HIST 38.03 01 11 107 Dartmouth Hall Maurice Crandall NW SOC   7 IP
201901 10551 NAS 81.03 01 Pen and Ink Witchcraft HIST 96.08 01 2A C312 Carson Colin Calloway NW INT or TMV 16 17 IP
201901 10758 NAS 085 01 Independent Study in NAS   ARR     Colin Calloway       1 IP  
201901 10538 NAS 086 01 Independent Research in NAS   ARR     Colin Calloway       0 IP  
201901 10768 NAS 087 01 Native Amer Studies Honors   ARR     Colin Calloway       0 IP  
201901 10464 PBPL 005 01 Intro to Public Policy   10 013 Carpenter Hall Ronald Shaiko W SOC   99 IP
201901 10893 PBPL 043 01 Social Entrepreneurship ECON 077 01 10A 105 Kemeny Hall Andrew Samwick W SOC 35 25 IP  
201901 10759